Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyřnásobné lunární halo nad zimní cestou

Uznání a copyright: Dani Caxete

Někdy padající ledové krystalky vytvoří z atmosféry obří čočku, takže se kolem Slunce nebo Měsíce se objeví oblouky a halo. Právě taková situace nastala jedné sobotní noci v roce 2012 nedaleko Madridu ve Španělsku, kde se na zimní obloze objevil nejen jasný Měsíc, ale také čtyři vzácná měsíční hala. Nejjasnějším objektem na snímku je Měsíc u jeho horního okraje. Světlo z Měsíce se láme přes snášející se šestihranné ledové krystalky do docela vzácného 22stupňového hala, které je vidět kolem Měsíce. Vodorovné prodloužení 22stupňového oblouku je ještě vzácnější opsané halo, které je způsobováno sloupkovými ledovými krystaly. A ještě vzácněji se část měsíčního světla láme přes vzdálenější padající ledové krystaly za vzniku (třetího) duhového oblouku 46 stupňů od Měsíce, který je zde vidět nad malebnou zimní krajinou. Kromě toho je vidět i část celého 46stupňového kruhového hala, takže se podařilo zachytit zejména pro Měsíc mimořádně vzácné čtyřnásobné halo. Daleko v pozadí je známá zimní obloha, kde je mezi vnitřním a vnějším obloukem vidět Sirius, pás Orionu a Betelgeuse. Hala a oblouky obvykle trvají několik minut až hodin, takže pokud je uvidíte, pozvěte rodinu, přátele nebo sousedy a podělte se o neobvyklý pohled na oblohu neobvyklou čočkou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: MADRID, SPAIN In 4K ???????? | AERIAL DRONE TOUR ULTRA HD {4K}
  2. Wikipedia: Spain
  3. NASA: Earth's Moon
  4. Flickr.com: dani caxete: Double Halo Lunar 2 APOD (NASA)
  5. AtOptics.co.uk: 22° Halo Formation
  6. APOD: 2008-12-07 Halo kolem Měsíce
  7. AtOptics.co.uk: Circumscribed Halo
  8. AtOptics.co.uk: Column Orientation and Column Arcs
  9. Flickr.com: dani caxete: Double Halo Lunar
  10. AtOptics.co.uk: 46° Radius Halo
  11. Quickmeme.com: Foto: Kočka :-)
  12. APOD: lunararcs_caxete_labelled.jpg
  13. Illinois.edu: SIRIUS (Alpha Canis Majoris)
  14. APOD: 2011-01-21 Alnitak, Alnilam, Mintaka
  15. APOD: 2020-01-01 Představa Betelgeuse
  16. APOD: 2015-11-08 Čtveřice u Velkého solného jezera
  17. APOD: 2020-02-24 Měsíční korona, halo a oblouky nad Manitobou

Štítky: Lunar halo, Ledové krystaly, Spain


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »