Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk 2021

Uznání a copyright: Soumyadeep Mukherjee

Na tomto celoročním astrofotografickém projektu, který je složeným portrétem nejjasnějších fází dobře známé přivrácené strany Měsíce, svítí všechny úplňky. Rok je uspořádán po měsících v pruzích odshora dolů. Snímky úplňků byly pořízeny stejnou kamerou a stejným objektivem a všechny pruhy jsou zkombinovány ve stejném měřítku pixelů. Pruhy vypadají nesourodě, ale ukazují, že se úhlová velikost Měsíce v úplňku v průběhu roku mění podle jeho vzdálenosti od Kalkaty v Indii na planetě Zemi. U každého pruhu je uveden kalendářní měsíc, název úplňku, vzdálenost v kilometrech a úhlová velikost. Úhlová velikost je uvedena v obloukových minutách a minuta odpovídá 1/60 stupně. Největší úplněk nastal v blízkosti perigea, neboli nejtěsnějšího přiblížení v květnu. Nejmenší úplněk nastal v blízkosti apogea, při nejvzdálenějším úplňku v prosinci. Úplňky v květnu a v listopadu také prošly zemským stínem při dvou lunárních zatměních roku 2021.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Moon in Motion
  2. APOD: 2021-01-11 Fáze Měsíce v roce 2021
  3. EarthSky.org: 2021 moon phases, with distances from Earth
  4. APOD: 2021-04-30 Růžový a perigeový úplněk
  5. FourmiLab.ch: Lunar Perigee and Apogee Calculator
  6. APOD: 2021-05-28 Úplné zatmění Měsíce ze Sydney
  7. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu

Štítky: Úplněk, Odzemí, Přízemí


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »