Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk 2021

Uznání a copyright: Soumyadeep Mukherjee

Na tomto celoročním astrofotografickém projektu, který je složeným portrétem nejjasnějších fází dobře známé přivrácené strany Měsíce, svítí všechny úplňky. Rok je uspořádán po měsících v pruzích odshora dolů. Snímky úplňků byly pořízeny stejnou kamerou a stejným objektivem a všechny pruhy jsou zkombinovány ve stejném měřítku pixelů. Pruhy vypadají nesourodě, ale ukazují, že se úhlová velikost Měsíce v úplňku v průběhu roku mění podle jeho vzdálenosti od Kalkaty v Indii na planetě Zemi. U každého pruhu je uveden kalendářní měsíc, název úplňku, vzdálenost v kilometrech a úhlová velikost. Úhlová velikost je uvedena v obloukových minutách a minuta odpovídá 1/60 stupně. Největší úplněk nastal v blízkosti perigea, neboli nejtěsnějšího přiblížení v květnu. Nejmenší úplněk nastal v blízkosti apogea, při nejvzdálenějším úplňku v prosinci. Úplňky v květnu a v listopadu také prošly zemským stínem při dvou lunárních zatměních roku 2021.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Moon in Motion
  2. APOD: 2021-01-11 Fáze Měsíce v roce 2021
  3. EarthSky.org: 2021 moon phases, with distances from Earth
  4. APOD: 2021-04-30 Růžový a perigeový úplněk
  5. FourmiLab.ch: Lunar Perigee and Apogee Calculator
  6. APOD: 2021-05-28 Úplné zatmění Měsíce ze Sydney
  7. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu

Štítky: Úplněk, Odzemí, Přízemí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »