Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U okraje stínu

Uznání a copyright: Jean-Francois Gout

Tmavý centrální stín Země zvaný umbra má tvar kužele s kruhovým průřezem, který se zužuje do vesmíru. Ve vzdálenosti oběžné dráhy Měsíce je ovšem širší, než Měsíc. Ale při zatmění Měsíce z 18. na 19. listopadu zůstala část Měsíce těsně mimo umbrální stín. Těchto 5 postupných snímků kompozice z tohoto téměř úplného zatmění Měsíce bylo pořízeno během asi 1,5 hodiny. Série snímků je zarovnána tak, aby sledovala část kruhového oblouku průřezu, přičemž centrální snímek je pořízen v době maximálního zatmění. Na něm je vidět jasný, tenký kousek měsíčního disku, který se stále nachází za zakřiveným okrajem stínu. Ani uvnitř stínu samozřejmě není povrch Měsíce zcela tmavý, odráží načervenalé odstíny filtrovaného slunečního světla rozptýleného do stínu zemskou atmosférou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Jfgout.com: Lunar Eclipse of November 19th 2021
  2. NASA: An Almost Total Lunar Eclipse
  3. APOD: 2020-01-24 Do stínu

Štítky: Partial lunar eclipse, Plejády


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk

2. dubna 2026 ve 4:11 ráno nastal takzvaný růžový úplněk

Další informace »