Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký refraktor a zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Laurie Hatch

Dešťové mraky se přehnaly a kopule 36palcového (91 cm) Velkého refraktoru Lickovy observatoře se 19. listopadu otevřela. Historický dalekohled mířil na částečně zatmělý Měsíc. Na snímku s vysokým dynamickým rozsahem při tlumeném červeném osvětlení, které má zachovat noční vidění astronoma, jsou zachyceny ovládací prvky dalekohledu, číselníky souřadnic a 57 stop (17,3 m) dlouhý tubus refraktoru. Za tubusem a štěrbinou kopule vytvořil měsíční kotouč po fázi téměř úplného zatmění barevné halo přes vytrvalé mraky. Otevřenou kopulí je na vyjasňující se obloze vidět asi 5 stupňů od Měsíce a zemského stínu hvězdokupa Plejády.

Pozoruhodná podání do APODu: Zatmění Měsíce 19. listopadu 2021.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Laurie Hatch: LH7528_36” Partial Eclipse and Pleiades
  2. Ucolick.org: The Great Lick Refractor
  3. NASA: An Almost Total Lunar Eclipse
  4. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu

Štítky: Partial lunar eclipse, Ple, M45, Lunar corona, Dalekohled


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »