Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U okraje stínu

Uznání a copyright: Jean-Francois Gout

Tmavý centrální stín Země zvaný umbra má tvar kužele s kruhovým průřezem, který se zužuje do vesmíru. Ve vzdálenosti oběžné dráhy Měsíce je ovšem širší, než Měsíc. Ale při zatmění Měsíce z 18. na 19. listopadu zůstala část Měsíce těsně mimo umbrální stín. Těchto 5 postupných snímků kompozice z tohoto téměř úplného zatmění Měsíce bylo pořízeno během asi 1,5 hodiny. Série snímků je zarovnána tak, aby sledovala část kruhového oblouku průřezu, přičemž centrální snímek je pořízen v době maximálního zatmění. Na něm je vidět jasný, tenký kousek měsíčního disku, který se stále nachází za zakřiveným okrajem stínu. Ani uvnitř stínu samozřejmě není povrch Měsíce zcela tmavý, odráží načervenalé odstíny filtrovaného slunečního světla rozptýleného do stínu zemskou atmosférou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Jfgout.com: Lunar Eclipse of November 19th 2021
  2. NASA: An Almost Total Lunar Eclipse
  3. APOD: 2020-01-24 Do stínu

Štítky: Partial lunar eclipse, Plejády


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »