Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžový a perigeový úplněk

Uznání a copyright: Alice Ross

25. dubna vyšel Měsíc téměř v úplňku těsně před západem Slunce. Jeho dobře známý vzhled přivítaný jasnou modrou oblohou a zarámovaný kvetoucími třešněmi byl zachycen na snímku z přístavu Leith v městě Edinburgh ve Skotsku. Dubnový úplněk nastal poblíž perigea a někteří lidé ho nazývají růžový úplněk. Perigeum je nejbližším bodem ne zcela kruhové dráhy kolem planety Země, což činí tento růžový úplněk jedním z nejbližších a nejjasnějších letošních úplňků. Pokud jste ho neviděli, nevadí. Vaše příští možnost uvidět Měsíc v perigeu bude 26. května. Pro některé lidi půjde o květinový úplněk a tento květnový úplněk k vám bude dokonce blíže než dubnový o asi 158 kilometrů, neboli o asi 0,04% vzdálenosti Země - Měsíc v perigeu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth's Moon
  2. NASA: The Next Full Moon Is a "Supermoon" Pink Moon
  3. NASA: DIY: The Moon's Orbit
  4. APOD: 2020-10-02 Na kole na Měsíc
  5. APOD: 2020-05-09 Květinový úplněk
  6. EarthSky.org: Close and far moons of 2021

Štítky: Úplněk, Přízemí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »