Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseverance z Ingenuity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Ingenuity

Tento ostrý snímek pořídil 25. dubna vrtulníček Ingenuity při letu ve výši 5 metrů. Jeho barevná kamera se při svém druhém letu nad povrchem Marsu ohlédla zpátky k současné základně Ingenuity na Poli bratří Wrightů a k Místu přistání Octavie E. Butlerové, které vyznačují stopy roveru Perseverance v horní části snímku. Samotný rover Perseverance je vidět v levém horním rohu asi 85 metrů daleko. U levého a pravého okraje zorného pole kamery jsou vidět konce přistávacích nohou Ingenuity. Jeho rekordní čtvrtý let se uskutečnil 30. dubna a při něm získal snímky další možné přistávací zóny, než se vrátil na Pole bratří Wrightů. Pátý let vrtulníčku Ingenuity bude jednosměrný, jelikož se tento marťanský letoun přemístí na nové letiště, kde se očekává nová fáze demonstračních letů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA24625: Ingenuity Spots Perseverance From the Air
  2. NASA: Ingenuity Completes Its Fourth Flight
  3. Wikipedia: Ingenuity_(helicopter)#List_of_flights
  4. NASA: NASA’s Ingenuity Mars Helicopter to Begin New Demonstration Phase

Štítky: Let, Mars, Vrtulník, Pole bratří Wrightů


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »