Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna v Mlhovině v Lodním kýlu

Uznání a copyright: John Ebersole

Co všechno se skrývá v Mlhovině v Lodním kýlu? Ty temné zlověstné útvary jsou ve skutečnosti molekulární mračna, uzlíky molekulárního plynu a prachu tak hustého, že se stal neprůhledným. Pro srovnání, tato mračna jsou typicky mnohem řidší, než zemská atmosféra. Zde je vidět podrobný snímek jádra Mlhoviny v Lodním kýlu (Carina), té části, kde jsou zvláště výrazná temná i barevná mračna. Snímek byl pořízen uprostřed roku 2016 z observatoře Siding Spring v Austrálii. I když se mlhovina skládá především z vodíku, zde je vybarvený zeleně, tak na snímku s přiřazenými barvami je vidět i síra červeně a kyslík modře. Celá Mlhovina v Lodním kýlu katalogizovaná jako NGC 3372 měří přes 300 světelných roků a nachází se asi 7500 světelných roků daleko v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Eta Carinae, jedna z nejenergetičtějších hvězd v mlhovině, byla v létech 1830tých jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale pak dramaticky zeslábla.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Molecular_clouds
  2. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
  3. APOD: 2020-11-22 Tmavé molekulární mračno Barnard 68
  4. Youtube.com: Zooming in on the Carina Nebula around the Wolf--Rayet star WR 22
  5. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  6. APOD: 2019-06-23 Panorama Mlhoviny v Lodním kýlu z Hubbla
  7. APOD: 2005-01-10 Prachové skulptury v Růžicové mlhovině
  8. ANU.edu.au: Siding Spring Observatory
  9. Wikipedia: Australia
  10. LANL.gov: Hydrogen
  11. LANL.gov: Sulphur
  12. Youtube.com: Dropping a Can of Liquid Oxygen Into Burning Oil
  13. Wikipedia: Carina_Nebula
  14. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  15. IanRidpath.com: Star tales
  16. Wikipedia: Eta_Carinae
  17. AAVSO.org: Eta Carinae

Štítky: Carina, Molecular clouds, Hvězdy


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »