Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžový a perigeový úplněk

Uznání a copyright: Alice Ross

25. dubna vyšel Měsíc téměř v úplňku těsně před západem Slunce. Jeho dobře známý vzhled přivítaný jasnou modrou oblohou a zarámovaný kvetoucími třešněmi byl zachycen na snímku z přístavu Leith v městě Edinburgh ve Skotsku. Dubnový úplněk nastal poblíž perigea a někteří lidé ho nazývají růžový úplněk. Perigeum je nejbližším bodem ne zcela kruhové dráhy kolem planety Země, což činí tento růžový úplněk jedním z nejbližších a nejjasnějších letošních úplňků. Pokud jste ho neviděli, nevadí. Vaše příští možnost uvidět Měsíc v perigeu bude 26. května. Pro některé lidi půjde o květinový úplněk a tento květnový úplněk k vám bude dokonce blíže než dubnový o asi 158 kilometrů, neboli o asi 0,04% vzdálenosti Země - Měsíc v perigeu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth's Moon
  2. NASA: The Next Full Moon Is a "Supermoon" Pink Moon
  3. NASA: DIY: The Moon's Orbit
  4. APOD: 2020-10-02 Na kole na Měsíc
  5. APOD: 2020-05-09 Květinový úplněk
  6. EarthSky.org: Close and far moons of 2021

Štítky: Úplněk, Přízemí


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »