Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžový a perigeový úplněk

Uznání a copyright: Alice Ross

25. dubna vyšel Měsíc téměř v úplňku těsně před západem Slunce. Jeho dobře známý vzhled přivítaný jasnou modrou oblohou a zarámovaný kvetoucími třešněmi byl zachycen na snímku z přístavu Leith v městě Edinburgh ve Skotsku. Dubnový úplněk nastal poblíž perigea a někteří lidé ho nazývají růžový úplněk. Perigeum je nejbližším bodem ne zcela kruhové dráhy kolem planety Země, což činí tento růžový úplněk jedním z nejbližších a nejjasnějších letošních úplňků. Pokud jste ho neviděli, nevadí. Vaše příští možnost uvidět Měsíc v perigeu bude 26. května. Pro některé lidi půjde o květinový úplněk a tento květnový úplněk k vám bude dokonce blíže než dubnový o asi 158 kilometrů, neboli o asi 0,04% vzdálenosti Země - Měsíc v perigeu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth's Moon
  2. NASA: The Next Full Moon Is a "Supermoon" Pink Moon
  3. NASA: DIY: The Moon's Orbit
  4. APOD: 2020-10-02 Na kole na Měsíc
  5. APOD: 2020-05-09 Květinový úplněk
  6. EarthSky.org: Close and far moons of 2021

Štítky: Úplněk, Přízemí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »