Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extatické zatmění Slunce

Uznání a copyright: Annie Schmidt (Point Blue Conservation Science)

Tuto extatickou vokalizaci provozoval samec tučňáka kroužkového v siluetě 4. prosince při posledním zatmění roku 2021. Jeho extatická vokalizace je samozřejmě zvláštní projev, kterým si samci tučňáků nárokují své teritorium a dávají na odiv svůj stav. Teritorium tohoto tučňáka na mysu Crozier v Antarktidě se nachází v jedné z největších kolonií tučňáků kroužkových. Tuto kolonii už badatelé zkoumají více než 25 let. Z tohoto místa, když stín Měsíce přecházel přes nejjižnější kontinent planety Země, bylo loňské prosincové zatmění vidět v maximální fázi asi jako 80procentní.

Aktuální stav: Rozbalování Kosmického dalekohledu Jamese Webba.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Dec. 4, 2021 Eclipse
  2. APOD: 2021-12-11 Pohlednice z Jižního pólu
  3. PenguinScience.com: Research Projects
  4. NASA: Antarctica Eclipsed
  5. Usap.gov: Scientists prepare for rare Antarctic solar eclipse
  6. NASA: WHERE IS WEBB?

Štítky: Sluneční zatmění, Sluneční zatmění, Antarktida, Antarktida, Ekstatický, Tučňák, Tučňák


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »