Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extatické zatmění Slunce

Uznání a copyright: Annie Schmidt (Point Blue Conservation Science)

Tuto extatickou vokalizaci provozoval samec tučňáka kroužkového v siluetě 4. prosince při posledním zatmění roku 2021. Jeho extatická vokalizace je samozřejmě zvláštní projev, kterým si samci tučňáků nárokují své teritorium a dávají na odiv svůj stav. Teritorium tohoto tučňáka na mysu Crozier v Antarktidě se nachází v jedné z největších kolonií tučňáků kroužkových. Tuto kolonii už badatelé zkoumají více než 25 let. Z tohoto místa, když stín Měsíce přecházel přes nejjižnější kontinent planety Země, bylo loňské prosincové zatmění vidět v maximální fázi asi jako 80procentní.

Aktuální stav: Rozbalování Kosmického dalekohledu Jamese Webba.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Dec. 4, 2021 Eclipse
  2. APOD: 2021-12-11 Pohlednice z Jižního pólu
  3. PenguinScience.com: Research Projects
  4. NASA: Antarctica Eclipsed
  5. Usap.gov: Scientists prepare for rare Antarctic solar eclipse
  6. NASA: WHERE IS WEBB?

Štítky: Sluneční zatmění, Sluneční zatmění, Antarktida, Antarktida, Ekstatický, Tučňák, Tučňák


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »