Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře za měsíčního světla

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Když světlo jasného dorůstajícího Měsíce vrhalo své stíny na zamrzlé jezero asi 20 kilometrů na sever od Stockholmu ve Švédsku na planetě Zemi, tak led zpíval. Na pěkné večerní obloze z 10. února tančí svůj světelný tanec mihotavé záclony polární záře. Tu severní noc příroda předvedla i polární záři, kterou podpořila menší geomagnetická bouře. Bouřlivé vesmírné počasí bylo důsledkem výronu koronální hmoty, který před několika dny vyvrhla sluneční protuberance a který zasáhl magnetosféru naší milé planety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Global Ice Viewer
  2. ScienceRendezvous.ca: HEAR ICE SING!
  3. SpaceWeather.com: You are viewing the page for Feb. 10, 2022
  4. NASA: Five Questions About Space Weather and Its Effects on Earth, Answered

Štítky: Polární záře, Zpěv ledu


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »