Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásné Albireo AB

Uznání a copyright: Robert Eder

Beta Cygni se neozbrojenému oku jeví jako jediná jasná hvězda. Tato hvězda u paty Severního kříže, slavného asterismu v souhvězdí Labuti (Cygnus), je asi 420 světelných roků daleko. Ovšem pohled okulárem malého dalekohledu ji transformuje do krásné dvojhvězdy, modrého a zlatého klenotu noční oblohy. Hvězda beta Cygni je též známa jako Albireo a označení Albireo AB ukazuje na dvě jasné složky této hvězdy. Tento teleskopický snímek ilustruje vizuálně odlišné barvy spolu se souvisejícím viditelným spektrem na vložených snímcích vpravo. Albireo A na vloženém snímku vykazuje spektrum obra typu K, který je chladnější než Slunce a vyzařuje většinu energie na žlutých a červených vlnových délkách. Albireo B dole má spektrum hvězdy hlavní posloupnosti, mnohem teplejší než Slunce, která vyzařuje více energie v modré a fialové barvě. O hvězdě Albireo A je známo, že se jedná o dvojhvězdu, jejíž obě složky obíhají kolem stejného těžiště i když jsou obě hvězdy příliš blízko, než aby se daly rozlišit malým dalekohledem. Zřetelně oddělené složky Albireo A a B nejspíše představují optickou dvojhvězdu a nikoliv fyzikální dvojhvězdný systém, protože obě tyto složky mají jasně odlišný pohyb prostorem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Albireo
  2. EarthSky.org: Exquisite Albireo, a much-loved double star
  3. Illinois.edu: ALBIREO (Beta Cygni)
  4. AstroBin.com: Robert Eder: Albireo - Spectrum
  5. NASA: Visible Light
  6. Wikipedia: Albireo#Albireo_A
  7. arXiv.org: The mass of Albireo Aa and the nature of Albireo AB: New aspects from Gaia DR2

Štítky: Beta cygni, Rudý obr, Spectra


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »