Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseverance Sol 354

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Processing; Kenneth Kremer

Tato mozaika z kamery Navcam se dívá přes palubu roveru Perseverance velikosti automobilu na dně kráteru Jezero na Marsu. Snímky pro vytvoření této mozaiky byly pořízeny při solu 354. To odpovídá 17. únoru 2022 pozemského kalendáře, téměř jeden pozemský rok po přistání. Šestikolový rover Perseverance o hmotnosti téměř 1000 kilogramů je nejtěžším roverem, který přistál na Marsu. Rover při svém prvním roku výzkumu shromáždil doposud 6 vzorků hornin pro pozdější návrat na planetu Zemi, sloužil jako základna pro první marťanský vrtulník Ingenuity a vyzkoušel přístroj MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) pro přeměnu oxidu uhličitého z řídké atmosféry Marsu na kyslík.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Mars 2020 Mission
  2. NASA: NASA’s Perseverance Celebrates First Year on Mars by Learning to Run
  3. APOD: 2021-02-20 Perseverance: Jak přistát na Marsu
  4. NASA: NASA’s Perseverance Rover Successfully Cores Its First Rock
  5. APOD: 2021-07-01 Selfíčko Perseverance s Ingenuity
  6. NASA: NASA’s Perseverance Mars Rover Extracts First Oxygen from Red Planet

Štítky: Perseverance, Mars rover, Anniversary


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »