Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přímá projekce: Měsíc v mých rukou

Uznání a copyright: Jeff Graphy

Nemusíte se dívat dalekohledem, abyste věděli, kam míří. Promítání obrazu dalekohledem na velký povrch může být užitečné, protože se zmírní velmi intenzivní jasnost velice jasných zdrojů. Takové snížení jasu je užitečné při při pozorování Slunce, například při zatmění Slunce. Na tomto snímku jedinou expozicí je ovšem příliš jasný promítnutý úplněk Před dvěma týdny nastal letošní únorový úplněk, kterému se v některých severských kulturách říká sněžný úplněk. Přístrojem k promítání je hlavní 62centimetrový dalekohled observatoře Saint-Véran vysoko ve francouzských Alpách. Přímé pozorování úplňku je snadnější, protože není zase tak jasný, i když neuvidíte takovou úroveň podrobností. Příští možnost nastane 17. března.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: How Do Telescopes Work?
  2. Wikipedia: List_of_brightest_natural_objects_in_the_sky
  3. NASA: All About the Sun
  4. APOD: 2008-08-02 Tričko se zatměním
  5. NASA: Episode 19 – We Asked a NASA Scientist – Why Can You See the Moon During the Day?
  6. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
  7. TimeAndDate.com: Traditional Full Moon Names
  8. Wikipedia: Observatory_of_Saint-Veran
  9. Youtu.be: Saint-Véran
  10. Wikipedia: Alps
  11. Shopify.com: Foto: Kočka v brýlích :-)
  12. NASA: Moon Phase and Libration, 2022

Štítky: Projection, Měsíc, Úplněk


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »