Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přímá projekce: Měsíc v mých rukou

Uznání a copyright: Jeff Graphy

Nemusíte se dívat dalekohledem, abyste věděli, kam míří. Promítání obrazu dalekohledem na velký povrch může být užitečné, protože se zmírní velmi intenzivní jasnost velice jasných zdrojů. Takové snížení jasu je užitečné při při pozorování Slunce, například při zatmění Slunce. Na tomto snímku jedinou expozicí je ovšem příliš jasný promítnutý úplněk Před dvěma týdny nastal letošní únorový úplněk, kterému se v některých severských kulturách říká sněžný úplněk. Přístrojem k promítání je hlavní 62centimetrový dalekohled observatoře Saint-Véran vysoko ve francouzských Alpách. Přímé pozorování úplňku je snadnější, protože není zase tak jasný, i když neuvidíte takovou úroveň podrobností. Příští možnost nastane 17. března.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: How Do Telescopes Work?
 2. Wikipedia: List_of_brightest_natural_objects_in_the_sky
 3. NASA: All About the Sun
 4. APOD: 2008-08-02 Tričko se zatměním
 5. NASA: Episode 19 – We Asked a NASA Scientist – Why Can You See the Moon During the Day?
 6. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
 7. TimeAndDate.com: Traditional Full Moon Names
 8. Wikipedia: Observatory_of_Saint-Veran
 9. Youtu.be: Saint-Véran
 10. Wikipedia: Alps
 11. Shopify.com: Foto: Kočka v brýlích :-)
 12. NASA: Moon Phase and Libration, 2022

Štítky: Projection, Měsíc, Úplněk


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »