Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezihvězdná kometa 2I Borisov

NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA) et al.

Kometa 2I/Borisov navštívila Sluneční soustavu odněkud odjinud z Galaxie Mléčné dráhy. První známou mezihvězdnou kometu objevil 30. srpna 2019 amatérský astronom Gennadij Borisov a zde je vidět na dvou snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu z listopadu a prosince 2019. Vlevo je rozmazaná vzdálená galaxie pozadí poblíž komety Borisov, když Hubble sledoval tuto rychlou kometu a její prachový ohon ve vzdálenosti asi 327 milionů kilometrů od Země. Vpravo je vidět kometa 2I/Borisov krátce po periheliu, po svém nejtěsnějším přiblížení ke Slunci. Pozorování Evropské jižní observatoře ukazují, že se tato kometa před průletem perihelem v roce 2019 možná předtím nikdy nepřiblížila k žádné hvězdě. Největší přiblížení komety Borisov k naší milé planetě na vzdálenost přibližně 290 milionů kilometrů nastalo 28. prosince 2019. Přestože ostré snímky z Hubbla neumožňují rozlišit jádro komety, tak vedly k odhadu jejího průměru na méně než 1 kilometr.
Oprava: Na překlep upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Borisov
  2. NASA: Comet 2I/Borisov
  3. HubbleSite.org: INTERSTELLAR COMET 2I/BORISOV SWINGS PAST THE SUN
  4. HubbleSite.org: COMET 2I/BORISOV TIME-LAPSE
  5. ESO.org: First interstellar comet may be the most pristine ever found
  6. arXiv.org: Sending a Spacecraft to Interstellar Comet 2I/Borisov

Štítky: Kometa, 2I borisov


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »