Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina na více vlnových délkách

NASA, ESA, G. Dubner (IAFE, CONICET-University of Buenos Aires) et al.;
A. Loll et al.; T. Temim et al.; F. Seward et al.; VLA/NRAO/AUI/NSF; Chandra/CXC;
Spitzer/JPL-Caltech; XMM-Newton/ESA; Hubble/STScI

Krabí mlhovina je katalogizovaná jako M1, první objekt ve slavném seznamu Charlese Messiera věcí, které nejsou kometami. O Krabí mlhovině je nyní známo, že je to zbytek supernovy, rozpínající se mračno trosek ze smrtící exploze hmotné hvězdy, která byla na Zemi pozorována v roce 1054. Tento nový obraz nabízí pohled na Krabí mlhovinu na úrovni 21. století představením dat přes celé elektromagnetické spektrum ve vlnových délkách viditelného světla. Data z kosmických observatoří Chandra (rentgenová), XMM-Newton (ultrafialová), Hubble (viditelná) a Spitzer (infračervená) jsou ve fialové, modré, zelené a žluté barvě. Data z pozemského radioteleskopu VLA (Very Large Array) jsou vidět v červené. Pulzar v Krabí mlhovině je jedním z nejexotičtějších objektů známých moderním astronomům a jedná se o neutronovou hvězdu, která rotuje 30 krát za sekundu a je to ten jasný bod poblíž středu snímku. Zhroucený pozůstatek stelárního jádra pohání emisi Krabí mlhoviny přes celé elektromagnetické spektrum jako kosmické dynamo. Krabí mlhovina měří asi 12 světelných roků a nachází se 6500 světelných roků daleko v souhvězdí Býka (Taurus).

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Charles Messier (June 26, 1730 - April 12, 1817)
  2. SEDS.org: Lord Rosse's drawings of M1, the Crab Nebula
  3. Wikipedia: Supernova_remnant
  4. HubbleSite.org: _1_Tento_nový_obraz_
  5. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  6. Harvard.edu: _2_Chandra_
  7. ESA.int: ESA's X-ray space observatory XMM-Newton
  8. HubbleSite.org: _3_Hubble_
  9. CalTech.edu: _4_Spitzer_
  10. NRAO.edu: _5_Very_Large_Array_
  11. APOD: 2005-03-26 Kompozitní Krab
  12. APOD: 2017-05-05 Oko Býka a mladý Měsíc

Štítky: Zbytek supernovy, M1, Krabí mlhovina, Pulsar, Multiwavelength


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »