Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina na více vlnových délkách

NASA, ESA, G. Dubner (IAFE, CONICET-University of Buenos Aires) et al.;
A. Loll et al.; T. Temim et al.; F. Seward et al.; VLA/NRAO/AUI/NSF; Chandra/CXC;
Spitzer/JPL-Caltech; XMM-Newton/ESA; Hubble/STScI

Krabí mlhovina je katalogizovaná jako M1, první objekt ve slavném seznamu Charlese Messiera věcí, které nejsou kometami. O Krabí mlhovině je nyní známo, že je to zbytek supernovy, rozpínající se mračno trosek ze smrtící exploze hmotné hvězdy, která byla na Zemi pozorována v roce 1054. Tento nový obraz nabízí pohled na Krabí mlhovinu na úrovni 21. století představením dat přes celé elektromagnetické spektrum ve vlnových délkách viditelného světla. Data z kosmických observatoří Chandra (rentgenová), XMM-Newton (ultrafialová), Hubble (viditelná) a Spitzer (infračervená) jsou ve fialové, modré, zelené a žluté barvě. Data z pozemského radioteleskopu VLA (Very Large Array) jsou vidět v červené. Pulzar v Krabí mlhovině je jedním z nejexotičtějších objektů známých moderním astronomům a jedná se o neutronovou hvězdu, která rotuje 30 krát za sekundu a je to ten jasný bod poblíž středu snímku. Zhroucený pozůstatek stelárního jádra pohání emisi Krabí mlhoviny přes celé elektromagnetické spektrum jako kosmické dynamo. Krabí mlhovina měří asi 12 světelných roků a nachází se 6500 světelných roků daleko v souhvězdí Býka (Taurus).

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Charles Messier (June 26, 1730 - April 12, 1817)
  2. SEDS.org: Lord Rosse's drawings of M1, the Crab Nebula
  3. Wikipedia: Supernova_remnant
  4. HubbleSite.org: _1_Tento_nový_obraz_
  5. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  6. Harvard.edu: _2_Chandra_
  7. ESA.int: ESA's X-ray space observatory XMM-Newton
  8. HubbleSite.org: _3_Hubble_
  9. CalTech.edu: _4_Spitzer_
  10. NRAO.edu: _5_Very_Large_Array_
  11. APOD: 2005-03-26 Kompozitní Krab
  12. APOD: 2017-05-05 Oko Býka a mladý Měsíc

Štítky: Zbytek supernovy, M1, Krabí mlhovina, Pulsar, Multiwavelength


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »