Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když se duha směje

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Chcete vidět jak se duha směje? Když je Slunce nízko na obloze, tak se dívejte poblíž zenitu (přímo nahoru) a možná ji uvidíte. To je příkladem ledového halo známého jako cirkumzenitální oblouk, které bylo 24. února zachyceno nad vrcholem palmy z Ragusy na Sicílii. Živě barevné oblouky jsou často nazývány usmívající se duhou, a to kvůli jejich zakřivení a barvám obrácenými vzhůru nohama. U cirkumzenitálních oblouků je zenit uprostřed a červená barva na vnější straně, což je rozdíl oproti duhám, jejichž oblouky se po dešti ohýbají směrem k obzoru. Pravé duhy však vznikají tak, že vodní kapky lámou sluneční světlo a vytvářejí spektrum barev. Cirkumzenitální oblouky jsou výsledkem lomu a odrazu v plochých šestiúhelníkových ledových krystalcích, což jsou ledové krystalky na kterých vznikají falešná slunce a které vznikající ve vysokých řídkých mracích.

Seznam odkazů v popisu

  1. GreenFlash.photo: Circumzenithal Arc
  2. APOD: 2018-12-21 Mimořádná sluneční hala
  3. AtOptics.co.uk: Circumzenithal Arc
  4. AtOptics.co.uk: CZA - Effect of solar altitude
  5. APOD: 2010-08-07 Duha při západu slunce
  6. NASA: Episode 20 – We Asked a NASA Scientist – Are There Rainbows on Mars?
  7. Man.ac.uk: Physics of the circumzenithal arc

Štítky: Cirkumzenitální oblouk, Ice halo


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »