Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když se duha směje

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Chcete vidět jak se duha směje? Když je Slunce nízko na obloze, tak se dívejte poblíž zenitu (přímo nahoru) a možná ji uvidíte. To je příkladem ledového halo známého jako cirkumzenitální oblouk, které bylo 24. února zachyceno nad vrcholem palmy z Ragusy na Sicílii. Živě barevné oblouky jsou často nazývány usmívající se duhou, a to kvůli jejich zakřivení a barvám obrácenými vzhůru nohama. U cirkumzenitálních oblouků je zenit uprostřed a červená barva na vnější straně, což je rozdíl oproti duhám, jejichž oblouky se po dešti ohýbají směrem k obzoru. Pravé duhy však vznikají tak, že vodní kapky lámou sluneční světlo a vytvářejí spektrum barev. Cirkumzenitální oblouky jsou výsledkem lomu a odrazu v plochých šestiúhelníkových ledových krystalcích, což jsou ledové krystalky na kterých vznikají falešná slunce a které vznikající ve vysokých řídkých mracích.

Seznam odkazů v popisu

  1. GreenFlash.photo: Circumzenithal Arc
  2. APOD: 2018-12-21 Mimořádná sluneční hala
  3. AtOptics.co.uk: Circumzenithal Arc
  4. AtOptics.co.uk: CZA - Effect of solar altitude
  5. APOD: 2010-08-07 Duha při západu slunce
  6. NASA: Episode 20 – We Asked a NASA Scientist – Are There Rainbows on Mars?
  7. Man.ac.uk: Physics of the circumzenithal arc

Štítky: Cirkumzenitální oblouk, Ice halo


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »