Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když se duha směje

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Chcete vidět jak se duha směje? Když je Slunce nízko na obloze, tak se dívejte poblíž zenitu (přímo nahoru) a možná ji uvidíte. To je příkladem ledového halo známého jako cirkumzenitální oblouk, které bylo 24. února zachyceno nad vrcholem palmy z Ragusy na Sicílii. Živě barevné oblouky jsou často nazývány usmívající se duhou, a to kvůli jejich zakřivení a barvám obrácenými vzhůru nohama. U cirkumzenitálních oblouků je zenit uprostřed a červená barva na vnější straně, což je rozdíl oproti duhám, jejichž oblouky se po dešti ohýbají směrem k obzoru. Pravé duhy však vznikají tak, že vodní kapky lámou sluneční světlo a vytvářejí spektrum barev. Cirkumzenitální oblouky jsou výsledkem lomu a odrazu v plochých šestiúhelníkových ledových krystalcích, což jsou ledové krystalky na kterých vznikají falešná slunce a které vznikající ve vysokých řídkých mracích.

Seznam odkazů v popisu

  1. GreenFlash.photo: Circumzenithal Arc
  2. APOD: 2018-12-21 Mimořádná sluneční hala
  3. AtOptics.co.uk: Circumzenithal Arc
  4. AtOptics.co.uk: CZA - Effect of solar altitude
  5. APOD: 2010-08-07 Duha při západu slunce
  6. NASA: Episode 20 – We Asked a NASA Scientist – Are There Rainbows on Mars?
  7. Man.ac.uk: Physics of the circumzenithal arc

Štítky: Cirkumzenitální oblouk, Ice halo


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »