Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medúza

Uznání a copyright: Damien Cannane

Propletená hadovitá vlákna zářícího plynu naznačují populární jméno této mlhoviny, mlhovina Medúza. Tato Medúza je též známá jako Abell 21 a jedná se o starou planetární mlhovinu ve vzdálenosti 1500 světelných roků v souhvězdí Blíženců (Gemini). Tato mlhovina, podobně jako její mytologická jmenovkyně, souvisí s dramatickou transformací. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečný vývojový stupeň hvězd s nízkou hmotností jako je naše Slunce, když se transformují z rudých obrů na horké bílé trpaslíky a při tomto procesu odhazují své vnější vrstvy. Záři mlhoviny pohání ultrafialové záření z horkých hvězd. Proměňující se hvězda v Medúze je ta slabá hvězda ve středu celkem jasného srpkovitého tvaru. Na teleskopickém pohledu je zřetelně vidět, že z jasné srpkovité oblasti sahají doleva nahoru slabší filamenty. Odhaduje se, že mlhovina Medúza měří asi 4 světelné roky.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Planetary Nebulae
  2. Wikipedia: Medusa
  3. NOAO.edu: A Planetary Nebula Sampler
  4. UCSD.edu: Stellar Evolution I - Solar Type Stars
  5. Wikipedia: Red_giant
  6. GSU.edu: The Electromagnetic Spectrum
  7. AstroBin.com: Damien Cannane: The Snakes of Medusa
  8. NASA: Discoveries - Hubble’s Nebulae

Štítky: Abell 21, Medusa nebula, Planetární mlhovina


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »