Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kameny aligátořích zad na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Tuto širokou svažitou pláň na úpatí hory Mount Sharp v kráteru Gale na Marsu pokrývají větrem obroušené kameny označované jako ventifakty. Na digitálně spojených snímcích z kamery Mastcam na vozítku Curiosity pořízených během solu 3415 (15. března 2022) je zachycen jejich drsný šupinatý vzhled. Dřívější jízda přes kameny typu aligátoří záda vedla k poškození kol vozítka, a tak se členové týmu Curiosity rozhodli otočit a pokračovat ve výstupu vozítka jinou cestou. Curiosity stoupá na centrální horu kráteru Gale vysokou 5,5 km už od roku 2014. Při výstupu se mu daří studovat vrstvy, které na Marsu před miliardami let formovala voda.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Curiosity Finds 'Gator-Back' Rocks on 'Greenheugh'
  2. NASA: Break in Raised Tread on Curiosity Wheel
  3. NASA: NASA’s Curiosity Mars Rover Reroutes Away From ‘Gator-Back’ Rocks
  4. NASA: NASA's Curiosity Rover Finds an Ancient Oasis on Mars

Štítky: Mars, Curiosity, Ventifakty


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »