Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kameny aligátořích zad na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Tuto širokou svažitou pláň na úpatí hory Mount Sharp v kráteru Gale na Marsu pokrývají větrem obroušené kameny označované jako ventifakty. Na digitálně spojených snímcích z kamery Mastcam na vozítku Curiosity pořízených během solu 3415 (15. března 2022) je zachycen jejich drsný šupinatý vzhled. Dřívější jízda přes kameny typu aligátoří záda vedla k poškození kol vozítka, a tak se členové týmu Curiosity rozhodli otočit a pokračovat ve výstupu vozítka jinou cestou. Curiosity stoupá na centrální horu kráteru Gale vysokou 5,5 km už od roku 2014. Při výstupu se mu daří studovat vrstvy, které na Marsu před miliardami let formovala voda.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Curiosity Finds 'Gator-Back' Rocks on 'Greenheugh'
  2. NASA: Break in Raised Tread on Curiosity Wheel
  3. NASA: NASA’s Curiosity Mars Rover Reroutes Away From ‘Gator-Back’ Rocks
  4. NASA: NASA's Curiosity Rover Finds an Ancient Oasis on Mars

Štítky: Mars, Curiosity, Ventifakty


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »