Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a borovice

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (Starry Earth (TWAN)

Tuto krásu noční oblohy odkryla kamera na stativu, která pořídila mnoho krátkých expozic a ty byly na sebe podle hvězd poskládány. Snímek byl pořízen poblíž odlehlé vesnice Albanyà v severovýchodním cípu Španělska a nahoře uprostřed hvězdného záběru se táhnou tři hvězdy Orionova pásu. Alnitak, ta nejvýchodnější (levá) hvězda v pásu, je vidět vedle difuzní záře mlhoviny Plamen a tmavého zářezu slavné Koňské hlavy. Pod hvězdami pásu je Velká mlhovina v Orionu, snadno viditelná i pouhým okem. Je ve vzdálenosti zhruba 1500 světelných roků a je nejbližší porodnicí hvězd od naší milé planety. Na fotografiích se ale nejlépe vyjímá velký slabý oblouk Barnardovy smyčky, který se zdá objímat jasnější hvězdy a mlhoviny v Orionu. Při západu tohoto dobře známého severního zimního souhvězdí je u západního obzoru vpravo dole dobře zřejmý Orionův jasný modrý veleobr Rigel, který se jako by dotýká větví borovice.

Seznam odkazů v popisu

  1. DarkSky.org: Albanyà (Spain)
  2. APOD: 2017-11-23 Alnitak, Alnilam, Mintaka
  3. NASA: A Peek Inside the Orion Nebula
  4. arXiv.org: Physical Conditions in Barnard's Loop, Components of the Orion-Eridanus Bubble, and Implications for the WIM Component of the ISM
  5. APOD: 2019-08-21 Orion, jak ho můžete vidět, téměř
  6. APOD: 2020-12-25 Severní zimní noc
  7. APOD: 2020-09-19 Orion do hloubky

Štítky: Souhvězdí, Barnard's Loop, Orion's belt


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »