Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled ze zemského stínu

Uznání a copyright: Maxime Oudoux

Pilská duna na francouzském pobřeží je v časných ranních hodinách 16. května na této poklidné scenerii s pískem a nebem stále ještě ve stínu Země. Měsíc toho dne zakryl temný umbrální stín planety, který sahal daleko do vesmíru. Úplná fáze zatmění Měsíce začala z tohoto místa ještě před jeho západem. Stále ještě slunečním světlem osvětlená Mezinárodní kosmická stanice je největším umělým pozemským měsícem ve výšce nad 400 km a na obloze vykreslila jasný plochý oblouk. Jednoduše zkonstruovaná a dobře naplánovaná panoramatická scéna byla zachycena během 5 minut sérií po sobě jdoucích snímků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: File:DunePyla.JPG
  2. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu
  3. NASA: What You Need to Know about the Lunar Eclipse
  4. Twitter: @AstroSamantha: A partially eclipsed Moon playing hide-and-seek with our solar panel

Štítky: Tle, Total lunar eclipse, Mezinárodní kosmická stanice


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »