Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled ze zemského stínu

Uznání a copyright: Maxime Oudoux

Pilská duna na francouzském pobřeží je v časných ranních hodinách 16. května na této poklidné scenerii s pískem a nebem stále ještě ve stínu Země. Měsíc toho dne zakryl temný umbrální stín planety, který sahal daleko do vesmíru. Úplná fáze zatmění Měsíce začala z tohoto místa ještě před jeho západem. Stále ještě slunečním světlem osvětlená Mezinárodní kosmická stanice je největším umělým pozemským měsícem ve výšce nad 400 km a na obloze vykreslila jasný plochý oblouk. Jednoduše zkonstruovaná a dobře naplánovaná panoramatická scéna byla zachycena během 5 minut sérií po sobě jdoucích snímků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: File:DunePyla.JPG
  2. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu
  3. NASA: What You Need to Know about the Lunar Eclipse
  4. Twitter: @AstroSamantha: A partially eclipsed Moon playing hide-and-seek with our solar panel

Štítky: Tle, Total lunar eclipse, Mezinárodní kosmická stanice


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »