Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled ze zemského stínu

Uznání a copyright: Maxime Oudoux

Pilská duna na francouzském pobřeží je v časných ranních hodinách 16. května na této poklidné scenerii s pískem a nebem stále ještě ve stínu Země. Měsíc toho dne zakryl temný umbrální stín planety, který sahal daleko do vesmíru. Úplná fáze zatmění Měsíce začala z tohoto místa ještě před jeho západem. Stále ještě slunečním světlem osvětlená Mezinárodní kosmická stanice je největším umělým pozemským měsícem ve výšce nad 400 km a na obloze vykreslila jasný plochý oblouk. Jednoduše zkonstruovaná a dobře naplánovaná panoramatická scéna byla zachycena během 5 minut sérií po sobě jdoucích snímků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: File:DunePyla.JPG
  2. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu
  3. NASA: What You Need to Know about the Lunar Eclipse
  4. Twitter: @AstroSamantha: A partially eclipsed Moon playing hide-and-seek with our solar panel

Štítky: Tle, Total lunar eclipse, Mezinárodní kosmická stanice


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »