Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled ze zemského stínu

Uznání a copyright: Maxime Oudoux

Pilská duna na francouzském pobřeží je v časných ranních hodinách 16. května na této poklidné scenerii s pískem a nebem stále ještě ve stínu Země. Měsíc toho dne zakryl temný umbrální stín planety, který sahal daleko do vesmíru. Úplná fáze zatmění Měsíce začala z tohoto místa ještě před jeho západem. Stále ještě slunečním světlem osvětlená Mezinárodní kosmická stanice je největším umělým pozemským měsícem ve výšce nad 400 km a na obloze vykreslila jasný plochý oblouk. Jednoduše zkonstruovaná a dobře naplánovaná panoramatická scéna byla zachycena během 5 minut sérií po sobě jdoucích snímků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: File:DunePyla.JPG
  2. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu
  3. NASA: What You Need to Know about the Lunar Eclipse
  4. Twitter: @AstroSamantha: A partially eclipsed Moon playing hide-and-seek with our solar panel

Štítky: Tle, Total lunar eclipse, Mezinárodní kosmická stanice


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »