Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Najděte Člověka na Měsíci

Uznání a copyright: Dani Caxete

Viděli jste někdy film Člověk na Měsíci? Tato častá otázka si hraje se schopností lidí vidět pareidolii, schopnost představovat si dobře známé obrazy tam, kde ve skutečnosti nejsou. Na strukturovaném povrchu pozemského Měsíce v úplňku jsou mnohé takové ikonické objekty a nejen v moderní západní kultuře, ale ve světovém folkloru po celé dějiny. Mezi takové příklady, které obvykle závisí na vnímané orientaci Měsíce, patří Žena na Měsíci a Králík na Měsíci. Jeden z takových obrysů obličeje, který se běžně označuje jako Člověk na Měsíci, začíná představou dvou tmavých kruhových oblastí měsíčních moří, zde těsně nad středem Měsíce, které představují oči. Překvapivě je na tomto snímku Měsíce skutečně vidět člověk, při bližším pohledu uvidíte skutečnou osobu s dalekohledem v siluetě proti Měsíci. Tento dobře naplánovaný snímek byl pořízen v roce 2016 v Cadalso de los Vidrios v Madridu ve Španělsku. Máte na Měsíci nějaký oblíbený objekt, na který se díváváte?

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Pareidolia
 2. APOD: 2018-06-24 Stín kouře raketoplánu miří k Měsíci
 3. Wikipedia: Moon_rabbit
 4. NASA: Earth's Moon
 5. Blogspot.com: Lunar Pareidolia Test
 6. Mexicolore.co.uk: A Rabbit in the Moon?
 7. Wikipedia: File:Man_in_the_Moon_with_key.jpg
 8. Wikipedia: Man_in_the_Moon
 9. NASA: Moon Map
 10. Wikipedia: File:Moon_names.svg
 11. PinImg.com: Foto: Překvapená kočička :-)
 12. APOD: 2014-01-13 Cesta na Měsíc
 13. APOD: 2014-09-07 Siluety v úplňku
 14. Wikipedia: Cadalso_de_los_Vidrios
 15. Wikipedia: Community_of_Madrid
 16. Wikipedia: Spain
 17. Apod.com: Find the Man in the Moon (2022 Jun 12)

Štítky: Měsíc, Úplněk, Člověk na měsíci


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »