Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy planet Sluneční soustavy

Uznání a copyright: Zheng Zhi

Na pohlednici z rotující planety kreslí hvězdy na jasné ranní obloze své stopy. Časosběrný snímek z 24. června je sestaven z řady po sobě jdoucích expozic pořízených během téměř tří hodin kamerou na stativu u Zakázaného města v čínském Pekingu. Srpek ubývajícího Měsíce po sobě zanechal po sérii expozic nejjasnější stopu a odraz na vodě v podobě oblouku nad východním obzorem. Toho dne se také planety Sluneční soustavy před východem Slunce seřadily podél ekliptiky a zanechaly své vlastní stopy. To ráno vyšel jako první Saturn a stopa této prstenčité planety začíná blízko pravého horního okraje, už téměř mimo záběr. Nejvnitřnější planeta Merkur však vyšla až těsně před Sluncem. Zanechala po sobě nejkratší stopu, která je vidět proti svítání poblíž obzoru zcela vlevo. Planety Uran a Neptun jsou slabé a těžko se hledají, ale všechny stopy planet Sluneční soustavy na snímku smíšené se stopami hvězd jsou označeny.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth Observatory Blogs
  2. EarthSky.org: Planetary lineup: How long can you see it?
  3. Facebook: Sky's albums: Solar System Family Portrait - June 2022
  4. NASA: Solar System Exploration

Štítky: Stopy hvězd, Sluneční soustava, Planety


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »