Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarografické analemy

Uznání a copyright: Dawid Rycabel

Na severní polokouli nastal 21. června letní slunovrat a Slunce dosáhlo své nejsevernější deklinace v tomto roce. To ho při průchodu denní oblohou nad polskou vesnicí Proboszczow umístilo na vrchol každé z těchto tří osmičkových křivek neboli analem. Ke konstrukci tohoto pozoruhodného snímku ovšem nebyla použita žádná sekvence digitálních expozic. Snímek vznikl pomocí dírkové komory upevněné k jihu od 26. června 2021 do 26. června 2022 přímo na jediném listu fotografického papíru technikou známou jako solarografie. Ty tři analemy jsou výsledkem krátkých expozic fotografického papíru přes dírku každý den v 11:00, 12:00 a 13:00 SEČ. Skupiny čárkovaných čar po stranách představují částečné dráhy Slunce z denních expozic každých 15 minut. Mraky stínící Slunce vytvořily během rok dlouhého solargrafického fotografování dírkovou komorou tmavé mezery.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Seeing Equinoxes and Solstices from Space
  2. APOD: 2019-06-21 Západní analema
  3. Youtube.com: Analemma
  4. Alternativephotography.com: Solargraphy – The art of catching the sun’s path through a pinhole camera
  5. Analemma.pl: Solar-Analemma: when solargraphy meets astronomy.

Štítky: Analemma, Solargraphy, Pinhole camera


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »