Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Webbovo první hluboké pole

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam

Toto je doposud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vesmíru. Pohled na raný vesmír v souhvězdí Létající ryby (Volans) pořídil přístroj NIRCam za 12,5 hodin expozičního času na Kosmickém dalekohledu Jamese Webba. Hvězdy se šesti viditelnými paprsky se samozřejmě nacházejí úplně uvnitř naší Mléčné dráhy. Tento difrakční obrazec je charakteristický pro 18 šestiúhelníkových segmentů Webbova zrcadla, které spolu tvoří jediné primární zrcadlo o průměru 6,5 metru. Tisíce galaxií, které zaplavují zorné pole, jsou členy kupy galaxií SMACS0723-73 ve vzdálenosti asi 4,6 miliardy světelných let. Hluboké pole se zdá být zamořené svítícími oblouky, což jsou ovšem ještě více vzdálené galaxie. Jejich obrazy jsou zborceny a zvětšeny jevem gravitační čočky způsobené hmotou kupy galaxií, v níž převládá temná hmota. Analýza světla ze dvou oddělených oblouků pod jasnou hvězdou s paprsky přístrojem NIRISS Webbova dalekohledu ukazuje, že oba oblouky jsou obrazem stejné galaxie v pozadí. A světlu této galaxie trvalo asi 9,5 miliardy let, než se dostalo ke Kosmickému dalekohledu Jamese Webba.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Webb's First Deep Field Unveiled (NIRCam Image)
  2. WebbTelescope.org: Zoomable Image: Deep Field SMACS 0723 (NIRCam)
  3. WebbTelescope.org: How Does Webb See Back in Time?
  4. WebbTelescope.org: Join Webb on a journey of discovery
  5. APOD: 2022-03-19 2MASS J17554042 6551277
  6. APOD: 2022-05-11 Gravitační škleb
  7. WebbTelescope.org: Webb's First Deep Field (NIRISS Emission Spectra)
  8. WebbTelescope.org: NASA Reveals Webb Telescope's First Images of Unseen Universe

Štítky: Smacs 0723-73, Kupa galaxií, Gravitační čočky


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »