Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tycho a Clavius za úsvitu

Uznání a copyright: Eduardo Schaberger Poupeau

Na tomto teleskopickém pohledu na lunární terminátor s drsnou jižní vysočinou na Měsíci je jih nahoře. Měsíční krajina byla zachycena 7. července, kdy byl Měsíc v první čtvrti a v oblasti mladých a starých kráterů Tycho a Clavius nastalo svítání. Tycho je ten ostře ohraničený kráter o průměru 85 kilometrů vlevo dole od středu a při věku asi 100 miliónů let je mladý. Jeho 2 km vysoký centrální vrcholek a vzdálenější stěna kráteru odrážejí jasné sluneční světlo, ovšem jeho hladké dno je stále v tmavém stínu. Úlomky vyvržené během impaktu, který Tycho vytvořil, z něj dělají výrazný měsíční kráter, zejména když je Měsíc blízko úplňku. Vytvářejí dobře viditelný, ze středu vybíhající systém světlých pruhů či paprsků, které se táhnou přes velkou část přivrácené strany Měsíce. Část materiálu nasbíraného v místě přistání Apolla 17, vzdáleném asi 2000 km, ve skutečnosti nejspíš pochází z impaktu Tycho. Jižně (nahoře) od kráteru Tycho se nachází jeden z nejstarších a největších kráterů na přivrácené straně Měsíce Clavius o průměru 225 kilometrů. Systém paprsků kráteru Clavius, který vznikl při původním impaktu, již dávno zanikl. Zvětralé stěny starého kráteru a jeho hladké dno nyní překrývají novější menší krátery, které vznikly impakty až po vzniku kráteru Clavius. Vrcholky stěn novějších kráterů sahají nad starší kráter, odrážejí světlo časného úsvitu a vytvářejí úzké zářivé oblouky uvnitř kráteru Clavius stále ještě ve stínu.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: What is the moon’s terminator line?
  2. NASA: Moon Phase and Libration, 2022
  3. APOD: 2021-08-05 Tycho a Clavius
  4. ASU.edu: Tycho Crater
  5. SkyAndTelescope.org: FULL MOON IS TYCHO TIME
  6. APOD: 2022-07-15 Ľubovňanský úplněk
  7. NASA: The Floor of Tycho Crater
  8. Flickr.com: Seán Doran: Sunset on Clavius
  9. Wikipedia: Clavius_(crater)

Štítky: Měsíc, Krátery, Tycho, Clavius, Terminator


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »