Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: Charles Bonafilia

Messier 16 (M16) je též znám jako Orlí mlhovina s věkem asi 2 milióny let, kterou obklopují mračna prachu a žhavého plynu. Nádherně podrobný snímek této oblasti přejímá barevnou paletu Hubblova dalekohledu a obsahuje kosmické skulptury, které se proslavily na detailních záběrech tohoto hvězdotvorného komplexu Hubbleovým kosmickým dalekohledem. Husté sloupy prachu popisované jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření poblíž středu jsou světelné roky dlouhé, ale gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetické záření z hvězd v kupě eroduje materiál v blízkosti jejich vrcholů, až se nakonec zanořené nové hvězdy odhalí. Z hřebene jasného záření vlevo od středu se táhne další prachový sloupec tvořící hvězdy známý jako mlhovina Orlí víla. M16 leží ve vzdálenosti asi 7000 světelných roků a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v části oblohy bohaté na mlhoviny v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda). Teleskopický portrét Orlí mlhoviny zabírá asi 70 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 16
  2. AstroBin.com: Charles Bonafilia: Mighty Eagle M16 Wide Field (Eagle Nebula)
  3. Wikimedia: File:Eagle Nebula 4xHubble WikiSky.jpg
  4. HubbleSite.org: EMBRYONIC STARS EMERGE FROM INTERSTELLAR "EGGS"
  5. HubbleSite.org: THE EAGLE HAS RISEN: STELLAR SPIRE IN THE EAGLE NEBULA
  6. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  7. Wikipedia: Serpens

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina, Pillars of creation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »