Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: Charles Bonafilia

Messier 16 (M16) je též znám jako Orlí mlhovina s věkem asi 2 milióny let, kterou obklopují mračna prachu a žhavého plynu. Nádherně podrobný snímek této oblasti přejímá barevnou paletu Hubblova dalekohledu a obsahuje kosmické skulptury, které se proslavily na detailních záběrech tohoto hvězdotvorného komplexu Hubbleovým kosmickým dalekohledem. Husté sloupy prachu popisované jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření poblíž středu jsou světelné roky dlouhé, ale gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetické záření z hvězd v kupě eroduje materiál v blízkosti jejich vrcholů, až se nakonec zanořené nové hvězdy odhalí. Z hřebene jasného záření vlevo od středu se táhne další prachový sloupec tvořící hvězdy známý jako mlhovina Orlí víla. M16 leží ve vzdálenosti asi 7000 světelných roků a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v části oblohy bohaté na mlhoviny v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda). Teleskopický portrét Orlí mlhoviny zabírá asi 70 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 16
  2. AstroBin.com: Charles Bonafilia: Mighty Eagle M16 Wide Field (Eagle Nebula)
  3. Wikimedia: File:Eagle Nebula 4xHubble WikiSky.jpg
  4. HubbleSite.org: EMBRYONIC STARS EMERGE FROM INTERSTELLAR "EGGS"
  5. HubbleSite.org: THE EAGLE HAS RISEN: STELLAR SPIRE IN THE EAGLE NEBULA
  6. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  7. Wikipedia: Serpens

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina, Pillars of creation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »