Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: Charles Bonafilia

Messier 16 (M16) je též znám jako Orlí mlhovina s věkem asi 2 milióny let, kterou obklopují mračna prachu a žhavého plynu. Nádherně podrobný snímek této oblasti přejímá barevnou paletu Hubblova dalekohledu a obsahuje kosmické skulptury, které se proslavily na detailních záběrech tohoto hvězdotvorného komplexu Hubbleovým kosmickým dalekohledem. Husté sloupy prachu popisované jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření poblíž středu jsou světelné roky dlouhé, ale gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetické záření z hvězd v kupě eroduje materiál v blízkosti jejich vrcholů, až se nakonec zanořené nové hvězdy odhalí. Z hřebene jasného záření vlevo od středu se táhne další prachový sloupec tvořící hvězdy známý jako mlhovina Orlí víla. M16 leží ve vzdálenosti asi 7000 světelných roků a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v části oblohy bohaté na mlhoviny v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda). Teleskopický portrét Orlí mlhoviny zabírá asi 70 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 16
  2. AstroBin.com: Charles Bonafilia: Mighty Eagle M16 Wide Field (Eagle Nebula)
  3. Wikimedia: File:Eagle Nebula 4xHubble WikiSky.jpg
  4. HubbleSite.org: EMBRYONIC STARS EMERGE FROM INTERSTELLAR "EGGS"
  5. HubbleSite.org: THE EAGLE HAS RISEN: STELLAR SPIRE IN THE EAGLE NEBULA
  6. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  7. Wikipedia: Serpens

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina, Pillars of creation


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »