Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor a Mléčná dráha nad Středozemním mořem

Uznání a copyright: Julien Looten

Díky pečlivému plánování se tato noční krajina stala památeční. Za prvé, samotná noc byla vybrána v době začátku letošního meteorického roje Perseid. Dále byla vybrána noční doba ještě před východem jasného Měsíce, který bude jasnosti noční oblohy dominovat. Skalnatá pláž Středozemního moře v Le Dramont ve Francii byla vybrána jako malebné popředí. Ostrov île d’Or se v té době nacházel poblíž zlověstně vypadajícího a klesajícího centrálního pásu naší Galaxie Mléčné dráhy. Jakmile bylo vše připraveno a počasí přálo, tak byly všechny snímky pro tuto zdánlivě surrealistickou noční krajinu pořízeny během 15 minut. Ovšem už nemůže být vidět, že té noci astrofotograf tam přišel i se svým otcem, který sice neovládá moderní techniky fotografování oblohy, ale kdysi své dítě o obloze poučil.

Galerie meteorického roje Perseid 2022: Pozoruhodná podání do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseids
  2. APOD: 2020-02-24 __jasného_Měsíce_
  3. APOD: 2020-04-08 Venkovská versus městská obloha
  4. Wikipedia: Mediterranean_Sea
  5. Wikipedia: France
  6. Youtu.be: L'Île d'Or en Drone
  7. Wikipedia: Île_d'Or
  8. NASA: What Is a Galaxy?
  9. NASA: The Milky Way Galaxy
  10. Flickr.com: Julien Looten: Perseids and Milky Way over the Mediterranean
  11. Shopify.com: Foto: Kočička se zakrytýma očima :-)
  12. NASA: Night Sky Network

Štítky: Meteor, Mléčná dráha, Mediterranean Sea


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »