Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nedávná klimatická spirála Země

Uznání videa: NASA's Scientific Visualization Studio

Otepluje se naše Země? V porovnání s posledními 250 miliony let zažívá Země v současné době poměrně chladné období, pravděpodobně o čtyři stupně Celsia nižší, než je průměr. Data za posledních 120 let ovšem ukazují, že průměrná globální teplota Země vzrostla téměř o jeden stupeň Celsia. Toto vizualizační video v grafické podobě názorně ukazuje nedávné globální oteplování Země. Zobrazené teploty pocházejí z projektu analýzy povrchových teplot (Surface Temperature Analysis) Goddardova institutu pro vesmírná studia. Nedávný trend oteplování Země, kterého si již mnozí všimli, způsobuje zvyšování hladiny moří, změny srážkových poměrů a tání ledu na pólech. Jen málokdo dnes nesouhlasí s tím, že v poslední době dochází ke globálnímu oteplování a Mezivládní panel pro změnu klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) dospěl k závěru, že jsme my lidé způsobili oteplovací vlnu, která bude pravděpodobně pokračovat. Pokračování by mohlo mít dopad na mnoho místních zemědělských oblastí, a dokonce i na globální ekonomiku. Ačkoli se zdá, že neexistuje žádné jednoduché řešení, tak jsou geoinženýrské projekty jako třeba umělé vytváření mraků, které by snížilo sluneční záření ohřívající zemský povrch.

Seznam odkazů v popisu

  1. Climate.gov: What's the hottest Earth's ever been?
  2. Wikipedia: Celsius
  3. NASA: GISTEMP Climate Spiral
  4. NASA: Global Warming vs. Climate Change
  5. NASA: GISS Surface Temperature Analysis (GISTEMP v4)
  6. NASA: NASA GISS: NASA Goddard Institute for Space Studies
  7. NASA: Climate Change: Vital Signs of the Planet - Sea Level
  8. EPA.gov: Climate Change Indicators: U.S. and Global Precipitation
  9. NASA: Climate Change: Vital Signs of the Planet - Arctic Sea Ice Minimum Extent
  10. IPCC.ch: The Intergovernmental Panel on Climate Change
  11. APOD: 2009-04-21 Předpověď globálního oteplování
  12. Futurecdn.net: Foto: Kočka s počítačem :-)
  13. Wikipedia: Climate_engineering
  14. APOD: 2022-06-08 Stopy lodí nad Tichým oceánem

Štítky: Země, Teplota, Climate


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »