Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východy Slunce při rovnodennosti po celém světě

Užnání a copyright koláže: Luca Vanzella

Celoplanetární spolupráce vyústila do této pozoruhodné matice fotografií východů Slunce pořízených kolem zářijové rovnodennosti roku 2022. Svými snímky přispělo 24 fotografů, každý z jednoho z 24 námořních časových pásem kolem zeměkoule. 24 námořních časových pásem jsou jednoduše pásma o šířce 15 stupňů zeměpisné délky, což odpovídá kroku o 1 hodinu kolem celé zeměkoule na rozdíl od mnohem komplikovanějších hranic civilních časových pásem. Začněte vpravo nahoře, abyste jako první zažili východ Slunce v námořním časovém pásmu odpovídajícím koordinovanému světovému času (Coordinated Universal Time - UTC) + 12 hodin. V tomto časovém pásmu byl fotograf ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Putujte směrem na západ tak, že se podíváte dolů do sloupce a poté se přesunete do sloupce směrem doleva pro pozdější východy Slunce, protože odstup časových pásem v hodinách od UTC se snižuje. Nebo se můžete podívat na video východů Slunce při zářijové rovnodennosti 2022 kolem planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Luca Vanzella: Sunrise Around The World
  2. APOD: 2022-09-24 Stíny zářijového východu Slunce
  3. Wikipedia: Nautical_time#Application
  4. Youtube.com: Sunrise Around The World

Štítky: Rovnodennost, Východ slunce


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »