Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východy Slunce při rovnodennosti po celém světě

Užnání a copyright koláže: Luca Vanzella

Celoplanetární spolupráce vyústila do této pozoruhodné matice fotografií východů Slunce pořízených kolem zářijové rovnodennosti roku 2022. Svými snímky přispělo 24 fotografů, každý z jednoho z 24 námořních časových pásem kolem zeměkoule. 24 námořních časových pásem jsou jednoduše pásma o šířce 15 stupňů zeměpisné délky, což odpovídá kroku o 1 hodinu kolem celé zeměkoule na rozdíl od mnohem komplikovanějších hranic civilních časových pásem. Začněte vpravo nahoře, abyste jako první zažili východ Slunce v námořním časovém pásmu odpovídajícím koordinovanému světovému času (Coordinated Universal Time - UTC) + 12 hodin. V tomto časovém pásmu byl fotograf ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Putujte směrem na západ tak, že se podíváte dolů do sloupce a poté se přesunete do sloupce směrem doleva pro pozdější východy Slunce, protože odstup časových pásem v hodinách od UTC se snižuje. Nebo se můžete podívat na video východů Slunce při zářijové rovnodennosti 2022 kolem planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Luca Vanzella: Sunrise Around The World
  2. APOD: 2022-09-24 Stíny zářijového východu Slunce
  3. Wikipedia: Nautical_time#Application
  4. Youtube.com: Sunrise Around The World

Štítky: Rovnodennost, Východ slunce


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »