Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce

Uznání: KPNO / NOIRLab / NSF / AURA / Petr Horálek (Institute of Physics in Opava)

Na časosběrném kompozitním snímku je vidět začátek, střed a konec cesty Měsíce barevným umbrálním stínem planety Země při jeho úplném zatmění. Úplné zatmění zachycené 8. listopadu z americké národní observatoře Kitt Peak trvalo 1 hodinu 25 minut a začíná vpravo a končí vlevo. Zčervenalé sluneční světlo rozptýlené do centrálního stínu prašnou atmosférou Země vytváří dramatické tmavě červené odstíny odrážející se od měsíčního disku. Při tomto zatmění je dodatečné zčervenání pravděpodobně způsobeno rozptylem popela, který zůstal v atmosféře po velké sopečné erupci v jižním Tichém oceáně dříve v tomto roce. Při pohledu vpravo a vlevo je však zemský stín podél svého okraje dosti světlejší. Tento slabý namodralý lem podél měsíčního limbu je zbarven slunečním světlem filtrovaným přes ozónovou vrstvu Země ve stratosféře.
Poznámka překladatele: Přečtěte si Astrofyzikální progresy z Opavy: Za zatměním Měsíce na observatoř Kitt Peak.

Seznam odkazů v popisu

  1. NOIRLab.edu: Lunar Eclipse from Start to Finish
  2. APOD: 2019-01-26 Umbra Země
  3. NASA: Moon in Motion
  4. EarthSky.org: Total lunar eclipse on November 8, 2022
  5. NASA: Tonga Volcano Plume Reached the Mesosphere
  6. APOD: 2021-12-01 Krvavý Měsíc s modrým pruhem
  7. NASA: Ozone

Štítky: Tle, Lunární zatmění


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »