Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce

Uznání: KPNO / NOIRLab / NSF / AURA / Petr Horálek (Institute of Physics in Opava)

Na časosběrném kompozitním snímku je vidět začátek, střed a konec cesty Měsíce barevným umbrálním stínem planety Země při jeho úplném zatmění. Úplné zatmění zachycené 8. listopadu z americké národní observatoře Kitt Peak trvalo 1 hodinu 25 minut a začíná vpravo a končí vlevo. Zčervenalé sluneční světlo rozptýlené do centrálního stínu prašnou atmosférou Země vytváří dramatické tmavě červené odstíny odrážející se od měsíčního disku. Při tomto zatmění je dodatečné zčervenání pravděpodobně způsobeno rozptylem popela, který zůstal v atmosféře po velké sopečné erupci v jižním Tichém oceáně dříve v tomto roce. Při pohledu vpravo a vlevo je však zemský stín podél svého okraje dosti světlejší. Tento slabý namodralý lem podél měsíčního limbu je zbarven slunečním světlem filtrovaným přes ozónovou vrstvu Země ve stratosféře.
Poznámka překladatele: Přečtěte si Astrofyzikální progresy z Opavy: Za zatměním Měsíce na observatoř Kitt Peak.

Seznam odkazů v popisu

  1. NOIRLab.edu: Lunar Eclipse from Start to Finish
  2. APOD: 2019-01-26 Umbra Země
  3. NASA: Moon in Motion
  4. EarthSky.org: Total lunar eclipse on November 8, 2022
  5. NASA: Tonga Volcano Plume Reached the Mesosphere
  6. APOD: 2021-12-01 Krvavý Měsíc s modrým pruhem
  7. NASA: Ozone

Štítky: Tle, Lunární zatmění


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »