Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce

Uznání: KPNO / NOIRLab / NSF / AURA / Petr Horálek (Institute of Physics in Opava)

Na časosběrném kompozitním snímku je vidět začátek, střed a konec cesty Měsíce barevným umbrálním stínem planety Země při jeho úplném zatmění. Úplné zatmění zachycené 8. listopadu z americké národní observatoře Kitt Peak trvalo 1 hodinu 25 minut a začíná vpravo a končí vlevo. Zčervenalé sluneční světlo rozptýlené do centrálního stínu prašnou atmosférou Země vytváří dramatické tmavě červené odstíny odrážející se od měsíčního disku. Při tomto zatmění je dodatečné zčervenání pravděpodobně způsobeno rozptylem popela, který zůstal v atmosféře po velké sopečné erupci v jižním Tichém oceáně dříve v tomto roce. Při pohledu vpravo a vlevo je však zemský stín podél svého okraje dosti světlejší. Tento slabý namodralý lem podél měsíčního limbu je zbarven slunečním světlem filtrovaným přes ozónovou vrstvu Země ve stratosféře.
Poznámka překladatele: Přečtěte si Astrofyzikální progresy z Opavy: Za zatměním Měsíce na observatoř Kitt Peak.

Seznam odkazů v popisu

  1. NOIRLab.edu: Lunar Eclipse from Start to Finish
  2. APOD: 2019-01-26 Umbra Země
  3. NASA: Moon in Motion
  4. EarthSky.org: Total lunar eclipse on November 8, 2022
  5. NASA: Tonga Volcano Plume Reached the Mesosphere
  6. APOD: 2021-12-01 Krvavý Měsíc s modrým pruhem
  7. NASA: Ozone

Štítky: Tle, Lunární zatmění


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »