Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zčervenalý Měsíc a ledový obr

Uznání a copyright: Ryan Han

Když při nádherném úplném zatmění Měsíce 8. listopadu úplněk procházel zemským stínem, tak se zbarvil do krvavě rudé barvy. Pro pozorovatele zatmění v části severní Ameriky a Asie také v průběhu totality přešel před vnější planetou Uran. Před začátkem zákrytu byly pro podrobný a širší pohled pořízeny tyto dva snímky různými dalekohledy a kamerami ze stejné střechy v čínské Šanghaji. Vlevo od okraje Měsíce je maličký, bledý, nazelenalý kotouček vzdáleného ledového obra, který se právě chystá zmizet za jeho potemnělým červeným okrajem. I když jsou zákryty planet Měsícem viditelné jen z některých míst na Zemi, tak jsou poměrně běžné. Aby však mohlo dojít k tomuto vzácnému "zákrytu zatmělým Měsíce", musela se vnější planeta v době úplného zatmění nacházet jak v opozici, tak velmi blízko roviny ekliptiky, aby se dostala do přímky se Sluncem, Zemí a Měsícem.

Zatmění Měsíce v listopadu 2022: Pozoruhodná podání do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Total lunar eclipse on November 8, 2022
  2. NASA: November 8, 2022 Total Lunar Eclipse: Telescopic View
  3. Space.com: See the moon meet Uranus in lunar occultation tonight (Nov. 8)
  4. APOD: 2001-08-26 Uran: Skloněná planeta
  5. Planetary.org: The Realm of the Ice Giants - What Exploring These Planets Teaches Us
  6. Lunar-Occultations.com: BRIGHT PLANET & ASTEROID OCCULTATIONS BY THE MOON FOR 2020
  7. UniverseMagazine.com: The Sun, the Earth, the Moon, Uranus — In single rank fall in!
  8. Facebook: Total Lunar Eclipse of 2022 November

Štítky: Tle, Lunární zatmění, Uran, Zákryt


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »