Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zčervenalý Měsíc a ledový obr

Uznání a copyright: Ryan Han

Když při nádherném úplném zatmění Měsíce 8. listopadu úplněk procházel zemským stínem, tak se zbarvil do krvavě rudé barvy. Pro pozorovatele zatmění v části severní Ameriky a Asie také v průběhu totality přešel před vnější planetou Uran. Před začátkem zákrytu byly pro podrobný a širší pohled pořízeny tyto dva snímky různými dalekohledy a kamerami ze stejné střechy v čínské Šanghaji. Vlevo od okraje Měsíce je maličký, bledý, nazelenalý kotouček vzdáleného ledového obra, který se právě chystá zmizet za jeho potemnělým červeným okrajem. I když jsou zákryty planet Měsícem viditelné jen z některých míst na Zemi, tak jsou poměrně běžné. Aby však mohlo dojít k tomuto vzácnému "zákrytu zatmělým Měsíce", musela se vnější planeta v době úplného zatmění nacházet jak v opozici, tak velmi blízko roviny ekliptiky, aby se dostala do přímky se Sluncem, Zemí a Měsícem.

Zatmění Měsíce v listopadu 2022: Pozoruhodná podání do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Total lunar eclipse on November 8, 2022
  2. NASA: November 8, 2022 Total Lunar Eclipse: Telescopic View
  3. Space.com: See the moon meet Uranus in lunar occultation tonight (Nov. 8)
  4. APOD: 2001-08-26 Uran: Skloněná planeta
  5. Planetary.org: The Realm of the Ice Giants - What Exploring These Planets Teaches Us
  6. Lunar-Occultations.com: BRIGHT PLANET & ASTEROID OCCULTATIONS BY THE MOON FOR 2020
  7. UniverseMagazine.com: The Sun, the Earth, the Moon, Uranus — In single rank fall in!
  8. Facebook: Total Lunar Eclipse of 2022 November

Štítky: Tle, Lunární zatmění, Uran, Zákryt


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »