Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nadpočetné duhy nad New Jersey

Uznání a copyright: John Entwistle

Dokáže toto vaše duha? Poté, co zbytky hurikánu Florence prošly v roce 2018 nad Jersey Shore, New Jersey, USA Slunce vyšlo v jednom směru, ale v opačném směru se objevilo něco docela neobvyklého: řada duh. Během další hodiny k potěšení fotografa a jeho dcery velice živé nadpočetné duhy slábly a sílily a na tomto jediném snímku je jich zachyceno přinejmenším pět. Nadpočetné duhy vznikají tehdy, když prší vodní kapky o téměř stejné velikosti zpravidla s rozměrem pod jeden milimetr. Sluneční světlo se potom od dešťových kapek nejenom odráží, ale též interferuje, což je vlnový jev podobný vlnám na rybníku po vhození kamene. Nadpočetné duhy lze vysvětlit pouze pomocí vln a jejich existence zaznamenaná už počátkem 19. století se považovala za raný důkaz vlnové podstaty světla.

Vaše nebeské překvapení: Jaký snímek měl APOD na vaše narozeniny? (po roce 1995)

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Hurricane Florence
 2. Wikipedia: New_Jersey
 3. Wikipedia: United_States
 4. NASA: Sun
 5. APOD: 2010-05-04 Síň horské slávy
 6. APOD: 2010-08-07 Duha při západu slunce
 7. AtOptics.co.uk: Supernumerary Rainbows
 8. Instagram.com: johnentwistle_photography: It was four years ago this week that I witnessed the most amazing, unusual rainbow in the sky behind my house.
 9. PinImg.com: Foto: Spinkající koťátka vedle sebe :-)
 10. Wikipedia: Rainbow#Supernumerary
 11. AtOptics.co.uk: Supernumeraries & Drop Size
 12. AtOptics.co.uk: Supernumerary Bow Formation
 13. Wikipedia: Wave_interference
 14. Youtube.com: Ripples_on_pond.mov
 15. AtOptics.co.uk: Supernumeraries
 16. Youtube.com: Light Is Waves: Crash Course Physics #39

Štítky: Rainbow, Supernumerary, Light


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »