Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Mindaugas Macijauskas

Saturn je na noční obloze planety Země stále jasný. Pohled dalekohledem na tohoto vzdáleného plynové obra a jeho krásné prstence jsou často nejlepším zážitkem veřejných pozorování. Ovšem tento skvělý pohled na Saturnovy prstence a na jeho noční stranu není možný z dalekohledů blíže ke Slunci, než je tato vnější planeta. V těch může být vidět pouze Saturn ve dne. Tento pohled na tenký, slunečním světlem ozářený srpek Saturnu s nočním stínem vrhaným na jeho širokou a komplexní soustavu prstenců pořídila kosmická sonda Cassini. Orbita Saturnu byla domovem kosmické sondy Cassini 13 let, než byla tato sonda 15. září 2017 nasměrována k zániku do atmosféry této obří planety. Tato velkolepá mozaika e skládá ze snímků pořízených širokoúhlou kamerou sondy Cassini pouhé dva dny před jejím velkým závěrečným finále. Saturnovu noc už neuvidíme, dokud se odtamtud neozve jiná kosmická loď ze Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets
  2. NASA: Night Sky Network: Clubs & Events
  3. SpaceTelescope.org: Hubble Reveals Latest Portrait of Saturn
  4. Flickr.com: Mindaugas Macijauskas: Cassini's Last Ring Portrait at Saturn
  5. NASA: PIA17218: A Farewell to Saturn
  6. NASA: Cassini: The Grand Finale
  7. NASA: Dragonfly

Štítky: Saturn, Prstence, Cassini, Party, La noche


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »