Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6744 podrobně

Uznání: NASA, ESA, and the LEGUS team

Krásná spirální galaxie NGC 6744 měří téměř 175 000 světelných roků. Je tedy větší než Mléčná dráha. Nachází se zhruba 30 miliónů světelných roků daleko v jižním souhvězdí Páva (Pavo) a její galaktický disk je vůči našemu pohledu skloněný. Tento Hubblův podrobný pohled na blízký vesmírný ostrov pokrývá asi 24 000 světelných roků neboli centrální oblast NGC 6744. Hubblův pohled kombinuje viditelná a ultrafialová obrazová data. Žlutavému jádru této obří galaxie dominuje viditelné světlo starých chladných hvězd. Za jádrem jsou podél vnitřních spirálních ramen rozeseté hvězdotvorné oblasti a mladé hvězdokupy. Mladé hvězdokupy v NGC 6744 jsou jasné na ultrafialových vlnových délkách, které jsou zde vidět v modrých a fialových odstínech. Po snímku rozptýlené paprsčité hvězdy jsou hvězdy popředí a jistě uvnitř naší vlastní Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2008-06-06 Dvouramená spirála Mléčné dráhy
  2. HubbleSite.org: NGC 6744
  3. ESO.org: A Postcard from Extragalactic Space?
  4. ESAHubble.org: Why do stars have a cross-shaped distortion in most Hubble images? Why do galaxies not?

Štítky: Ngc6744, Spirální galaxie, Ultrafialový, Star-formation


28. vesmírný týden 2026

28. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a 11. 7. bude poblíž hvězdokupy Plejády. Večer je nízko na západě Venuše a potká se s Regulem. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a velmi nízko už i Mars a Uran. Aktivita Slunce zůstává poměrně vysoká, i když velké skvrny již zapadají, protože další zajímavá aktivní oblast vylézá. Kolem planetky Torifune proletěla úspěšně japonská sonda Hayabusa, mezitím u jiné planetky Kamoʻoalewa kotví čínská Tianwen 2, ale o její misi zatím Čína mlčí. Do kosmu se chystá česká čistě studentská družice KOSTKA. Před 15 lety se na oběžnou dráhu vydal poslední raketoplán (Atlantis k ISS).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní CG blesk

Mobilní fotoaparát Samsung SM-J530F

Další informace »