Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6744 podrobně

Uznání: NASA, ESA, and the LEGUS team

Krásná spirální galaxie NGC 6744 měří téměř 175 000 světelných roků. Je tedy větší než Mléčná dráha. Nachází se zhruba 30 miliónů světelných roků daleko v jižním souhvězdí Páva (Pavo) a její galaktický disk je vůči našemu pohledu skloněný. Tento Hubblův podrobný pohled na blízký vesmírný ostrov pokrývá asi 24 000 světelných roků neboli centrální oblast NGC 6744. Hubblův pohled kombinuje viditelná a ultrafialová obrazová data. Žlutavému jádru této obří galaxie dominuje viditelné světlo starých chladných hvězd. Za jádrem jsou podél vnitřních spirálních ramen rozeseté hvězdotvorné oblasti a mladé hvězdokupy. Mladé hvězdokupy v NGC 6744 jsou jasné na ultrafialových vlnových délkách, které jsou zde vidět v modrých a fialových odstínech. Po snímku rozptýlené paprsčité hvězdy jsou hvězdy popředí a jistě uvnitř naší vlastní Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2008-06-06 Dvouramená spirála Mléčné dráhy
  2. HubbleSite.org: NGC 6744
  3. ESO.org: A Postcard from Extragalactic Space?
  4. ESAHubble.org: Why do stars have a cross-shaped distortion in most Hubble images? Why do galaxies not?

Štítky: Ngc6744, Spirální galaxie, Ultrafialový, Star-formation


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »