Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyndsové temná mlhovina 1251

Uznání a copyright: Stefano Attalienti

V temné mlhovině Beverly Lyndsové LDN 1251 se tvoří hvězdy. Asi 1000 světelných roků daleko pluje nad rovinou naší Galaxie Mléčné dráhy prašný molekulární mrak, který je součástí temných mlhovin mapovaných do oblasti Kefeovy pochodně. Astronomické výzkumy neprůhledných mezihvězdných mračen přes celé spektrum ukazují energetické rázové vlny a výtoky, které souvisejí s nově zrozenými hvězdami, včetně charakteristické červené záře z Herbig-Harových objektů ukrytých na snímku. Na scéně také číhají vzdálené galaxie pozadí, téměř pohřbené zaprášenými prostory. Tento pěkný pohled zabírá na obloze 4 úplňky neboli v odhadované vzdálenosti LDN 1251 35 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Lynds, Beverly T.: Catalogue of Dark Nebulae
  2. arXiv.org: Star Forming Regions in Cepheus
  3. arXiv.org: Infrared and Radio observations of a small group of protostellar objects in the molecular core, L1251-C
  4. NASA: Awakening Newborn Stars
  5. AstroBin.com: Stefano Attalienti: LDN 1251 - CHEPEUS CONSTELLATION

Štítky: Molekulární mračno, Ldn 1251, Star-formation


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »