Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Země z Orionu

Uznání: NASA, Artemis 1

Na tomto snímku z vesmíru se těch 8 miliard lidí úplně ztrácí. Snímek pořídila 21. listopadu, šestý den mise Artemis 1, vnější kamera odlétající kosmické lodě Orion, když viděla zapadat svůj domov za jasným okrajem Měsíce. Orion mířil k motorizovanému průletu, při kterém se přiblížil až na 130 kilometrů od lunárního povrchu. Rychlost získaná průletovým manévrem se využije k dosažení vzdálené retrográdní orbity kolem Měsíce. Orbita se považuje za vzdálenou proto, že sahá dalších 92 000 kilometrů za Měsíc, a retrográdní proto, že kosmická loď bude obíhat opačným směrem, než jakým obíhá Měsíc kolem planety Země. Orion vstoupí na tuto vzdálenou retrográdní orbitu v pátek 25. listopadu. Jak bude Orion tančit kolem Měsíce, tak v pondělí 28. listopadu dosáhne své největší vzdálenosti od Země (něco přes 400 000 kilometrů) a překoná rekord ustavený kosmickou lodí Apollo 13 jako nejvzdálenější lodi určené pro výzkum vesmíru lidmi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Showing results for "Artemis I Resource Reel":
  2. NASA: Artemis I – Flight Day Six: Orion Performs Lunar Flyby, Closest Outbound Approach
  3. NASA: NASA’s Artemis I Cameras to Offer New Views of Orion, Earth, Moon
  4. NASA: Orion Will Go the Distance in Retrograde Orbit During Artemis I
  5. NASA: Track Artemis
  6. APOD: 2020-03-03 Pohled na Měsíc z Apolla 13
  7. NASA: Artemis-I

Štítky: Artemis 1, Kosmická loď Orion, Země, Měsíc


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »