Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Mars

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Na těchto dvou snímcích z konce listopadu dalekohledem ze střechy v Singapuru na planetě Zemi Mars vypadá opravdu ostře. Mars byl tehdy asi 82 milionů kilometrů od Singapuru a blížil se ke své opozici do místa na opačné straně oblohy od Slunce 8. prosince. U západního okraje Marsu je vidět Olympus Mons, největší sopka v oblasti Tharsis Montes a největší známá sopka ve Sluneční soustavě. Na obou snímcích se jedná o ten bělavý prstencový útvar vpravo nahoře. Tmavá oblast ve středu je Terra Sirenum a dlouhý tmavý poloostrov blízko východnímu okraji je Sinus Gomer. U jeho konce je kráter Gale, kam v roce 2012 přistálo vozítko Curiosity. Bílé skvrny nad Sinus Gomer jsou další vulkány, které patří k Elysium Mons. V horní části planety je severní polární čepička pokrytá ledem a mraky. Tyto dva snímky marťanské polokoule pořízené s odstupem 2 dnů spolu tvoří stereo pár. Dívejte se do středu a přejíždějte očima, dokud se jednotlivé snímky nespojí v jeden a uvidíte Rudou planetu ve 3D.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Mars in 2022, at its closest to Earth in 2 years
  2. NASA: OLYMPUS MONS
  3. NASA: A New Gully Channel in Terra Sirenum, Mars
  4. APOD: 2012-08-08 Sestup Curiosity
  5. NASA: Mars - The Red Planet

Štítky: Mars, Stereo, Olympus Mons, Opposition


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »