Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Mars

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Na těchto dvou snímcích z konce listopadu dalekohledem ze střechy v Singapuru na planetě Zemi Mars vypadá opravdu ostře. Mars byl tehdy asi 82 milionů kilometrů od Singapuru a blížil se ke své opozici do místa na opačné straně oblohy od Slunce 8. prosince. U západního okraje Marsu je vidět Olympus Mons, největší sopka v oblasti Tharsis Montes a největší známá sopka ve Sluneční soustavě. Na obou snímcích se jedná o ten bělavý prstencový útvar vpravo nahoře. Tmavá oblast ve středu je Terra Sirenum a dlouhý tmavý poloostrov blízko východnímu okraji je Sinus Gomer. U jeho konce je kráter Gale, kam v roce 2012 přistálo vozítko Curiosity. Bílé skvrny nad Sinus Gomer jsou další vulkány, které patří k Elysium Mons. V horní části planety je severní polární čepička pokrytá ledem a mraky. Tyto dva snímky marťanské polokoule pořízené s odstupem 2 dnů spolu tvoří stereo pár. Dívejte se do středu a přejíždějte očima, dokud se jednotlivé snímky nespojí v jeden a uvidíte Rudou planetu ve 3D.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Mars in 2022, at its closest to Earth in 2 years
  2. NASA: OLYMPUS MONS
  3. NASA: A New Gully Channel in Terra Sirenum, Mars
  4. APOD: 2012-08-08 Sestup Curiosity
  5. NASA: Mars - The Red Planet

Štítky: Mars, Stereo, Olympus Mons, Opposition


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »