Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Mars

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Na těchto dvou snímcích z konce listopadu dalekohledem ze střechy v Singapuru na planetě Zemi Mars vypadá opravdu ostře. Mars byl tehdy asi 82 milionů kilometrů od Singapuru a blížil se ke své opozici do místa na opačné straně oblohy od Slunce 8. prosince. U západního okraje Marsu je vidět Olympus Mons, největší sopka v oblasti Tharsis Montes a největší známá sopka ve Sluneční soustavě. Na obou snímcích se jedná o ten bělavý prstencový útvar vpravo nahoře. Tmavá oblast ve středu je Terra Sirenum a dlouhý tmavý poloostrov blízko východnímu okraji je Sinus Gomer. U jeho konce je kráter Gale, kam v roce 2012 přistálo vozítko Curiosity. Bílé skvrny nad Sinus Gomer jsou další vulkány, které patří k Elysium Mons. V horní části planety je severní polární čepička pokrytá ledem a mraky. Tyto dva snímky marťanské polokoule pořízené s odstupem 2 dnů spolu tvoří stereo pár. Dívejte se do středu a přejíždějte očima, dokud se jednotlivé snímky nespojí v jeden a uvidíte Rudou planetu ve 3D.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Mars in 2022, at its closest to Earth in 2 years
  2. NASA: OLYMPUS MONS
  3. NASA: A New Gully Channel in Terra Sirenum, Mars
  4. APOD: 2012-08-08 Sestup Curiosity
  5. NASA: Mars - The Red Planet

Štítky: Mars, Stereo, Olympus Mons, Opposition


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »