Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a Oceán bouří

Uznání: NASA, Artemis 1

Tento pohled zachytila kamera na palubě kosmické lodi Orion bez posádky 5.prosince, když se loď Orion blížila k motorizovanému návratovému průletu kolem Měsíce. Pod jednou z roztažných slunečních baterií Orionu se nachází tmavý, hladký terén u západního okraje Oceánu bouří. Oceán bouří (Oceanus Procellarum) je na přivrácené straně Měsíce velice výrazný a je největším měsíčním mořem zalitým lávou. Levou částí snímku probíhá měsíční terminátor, rozhraní stínu mezi měsíčním dnem a nocí. Nahoře uprostřed je kráter Marius o průměru 41 kilometrů s tmavým dnem a na okraji po křídlem slunečního panelu vybíhá paprsek z kráteru Kepler. Jasné paprsky z Keplera se táhnou na sever a na západ a sahají až ke kráteru Marius s tmavým dnem. Kosmická loď Orion nyní samozřejmě směřuje k přistání do vod Tichého oceánu planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: NASA Johnson: Orion Approaches Moon for Return Powered Flyby
  2. EarthSky.org: What is the moon’s Ocean of Storms?
  3. Wikipedia: Lunar_mare
  4. Wikipedia: Marius_(crater)
  5. Wikipedia: Kepler_(lunar_crater)
  6. NASA: Marius Hills and a Hole in the Moon
  7. NASA: NASA Sets Coverage of Orion’s Historic Moon Mission Return, Splashdown
  8. NASA: Apollo 17 Astronauts Capture Iconic Blue Marble 50 Years Ago

Štítky: Oceanus procellarum, Orion, Marius, Kepler


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »