Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhová duha nad Norskem

Uznání a copyright: Lukas Moesch

Už jste někdy viděli celou duhu? Ze země je obvykle viditelná pouze horní část duhy, jelikož směrem k zemi je méně dešťových kapek. Ze vzduchu je však často vidět celých 360 stupňů kruhové duhy. Na snímku je kruhová duha, jak ji v září zachytil nad norskými Lofotami dron prolétající dešťovou přeháňkou. Pozorovatelsky závislý Tento jev je závislý na pozorovateli a je způsobený především vnitřním odrazem slunečního světla na kapkách deště, přičemž duha má úplný průměr 84 stupňů. Slunce se nachází přesně v opačném směru od středu duhy. Jako bonus byla vně první duhy vidět slabší druhotná duha s barvami v opačném pořadí.

Seznam odkazů v popisu

  1. Slate.com: Ring Around the Rainbow
  2. Wikipedia: Rainbow
  3. Wikipedia: Norway
  4. Youtu.be: Beautiful Lofoten (Norway / Arctic Circle) AERIAL DRONE 4K VIDEO
  5. Scijinks.gov: What Causes a Rainbow?
  6. AtOptics.co.uk: Rainbow Orders
  7. AtOptics.co.uk: Rainbows
  8. Reddit.com: What is the diameter of a rainbow?
  9. NASA: Sun - Our Star
  10. APOD: 2019-06-24 Antikrepuskulární paprsky se sbíhají na opačné straně od Slunce
  11. Hiawasseevet.com: Foto: Kočička :-)
  12. APOD: 2007-09-12 Šest duh nad Norskem

Štítky: Rainbow, Full circle, Norway


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »