Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirálovitá polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Stefano Pellegrini

Tato scéna možná vypadá jako nějaká fantazie, ale ve skutečnosti je to Island. Skalní oblouk se jmenuje Gatklettur a nachází se na severozápadním pobřeží tohoto ostrova. Některé z větších skal v popředí mají kolem jednoho metru. Mlha nad skalami jsou ve skutečnosti pohybující se vlny zprůměrované dlouhou expozicí. Obrázek je kompozicí několika snímků popředí a pozadí pořízených stejnou kamerou ze stejného místa v listopadu loňského roku. Místo bylo vybráno kvůli malebnému popředí, ale načasování bylo naplánováno kvůli barvitému pozadí polární záře. Spirálovitá polární záře daleko za obloukem byla jednou z nejjasnějších polárních září, které astrofotograf v životě viděl. Vinoucí se obrazec byl však prchavý, protože se vzory polárních září v průběhu chladné noci vlnily a tančily celé hodiny. Daleko v pozadí byly neměnné hvězdy, přičemž vzhledem k otáčení Země se zdálo, jako by pomalu obíhaly kolem nejsevernějšího bodu oblohy poblíž Polárky (Polaris).

Vaše překvapení na obloze: Jaký obrázek APODu byl v den vašich narozenin? (po roce 1995)

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Iceland
 2. GuideToIceland.is: Gatklettur Travel Guide
 3. Instagram.com: pels_photo: Gatklettur
 4. NASA: What Is an Aurora?
 5. APOD: 2019-04-21 Spirální polární záře nad Islandským předělem
 6. IstockPhoto.com: Foto: Překvapená kočka :-)
 7. APOD: 2012-02-09 Stromy, hvězdy, aurora
 8. APOD: 2015-06-01 Pulzující polární záře nad Islandem
 9. APOD: 2020-07-01 Naše otáčející se Země
 10. APOD: 2009-09-09 Stopy hvězd nad Oregonem
 11. APOD: 2021-04-28 Severka: Polaris a okolní prach

Štítky: Iceland, Polární záře, Skalní oblouk


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »