Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vylepšený Měsíc

Uznání a copyright: Darya Kawa Mirza

Ve skutečnosti náš Měsíc takhle nevypadá. Pozemský Měsíc, Luna, nemá přirozeně tak bohatou strukturu a jeho barvy jsou jemnější. Tento digitální výtvor však vychází ze skutečnosti. Obraz se skládá z více snímků a je vylepšen tak, aby vynikly skutečné vlastnosti povrchu. Vylepšení například zřetelněji ukazuje krátery, které ilustrují ohromné bombardování, kterým náš Měsíc během své 4,6 miliardy let dlouhé historie prošel. V tmavých oblastech zvaných moře (maria) je méně kráterů a kdysi to byla moře roztavené lávy. Navíc, i když barvy na obrázku vychází ze skutečného složení Měsíce tak jsou změněné a přehnané. Modrý odstín zde označuje oblast bohatou na železo, zatímco oranžová znamená mírný přebytek hliníku. Přestože Měsíc ukazuje Zemi stejnou stranu už miliardy let, tak moderní technologie umožňují lidstvu dozvědět se o něm mnohem více, a jak ovlivňuje Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth's Moon
  2. Instagram.com: daryavaseum: Proudly representing my most detailed moon image i ever photographed.
  3. MyModernMet.com: Foto: benson-cat-outfits-8.jpeg :-)
  4. Wikipedia: Late_Heavy_Bombardment
  5. NASA: Lunar Origins
  6. Wikipedia: File:Moon_names.svg
  7. Wikipedia: Lunar_mare
  8. Youtu.be: How to Make a Crater
  9. Youtu.be: Dramatic timelapse footage shows lava engulfing car in Hawaii
  10. APOD: 2021-08-31 Modrý úplněk v přehnaných barvách
  11. NASA: All About the Moon
  12. APOD: 2014-01-13 Cesta na Měsíc
  13. APOD: 2019-07-17 Apollo 11: Sestup a přistání na Měsíc
  14. IoP.org: How does the Moon affect the Earth?

Štítky: Měsíc, Krátery, Colors


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »