Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polárka a stopa komety ZTF

Uznání a copyright: David Ibarra Gomez

Na této tříhodinové kompozici noční oblohy, pořízené digitální kamerou ze stativu 31. ledna nedaleko města Àger ve španělské provincii Lleida hvězdy kolem severního nebeského pólu tvoří soustředné oblouky. Kometa C/2022 E3 (ZTF) se toho dne nacházela poblíž své nejsevernější deklinace na obloze planety Země. Díky tomu se kometa nacházela asi 10 stupňů od severního nebeského pólu Země, takže se stala cirkumpolární, tedy vždy nad obzorem, tudíž pozorovatelná ze všech míst planety Země severněji od 10 stupňů severní šířky. Na snímku hvězdných stop je vlevo bod, kam míří osa rotace Země. Severka neboli Polárka tvoří krátký, jasný, soustředný oblouk vzdálený necelý stupeň od severního nebeského pólu. Vpravo je vyznačena stopa komety ZTF, jejíž zdánlivý pohyb z velké části odráží rotaci Země stejně jako u hvězd. Kometa, která zrovna mířila ke svému největšímu přiblížení k planetě Zemi 1. února, se však také rychle pohybuje vůči hvězdám v pozadí. Kometa ZTF prolétá dlouhokrkým souhvězdím Žirafy (Camelopardalis) a její difuzní nazelenalá stopa tvoří téměř soustředný oblouk smíchaný se stopami hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. Twitter: @David_Barracuda - Cometa C/2022 E3 (ZTF)
  2. AstroBin.com: David Ibarra Gómez: Circumpolar C/2022 E3 (ZTF)
  3. SkyAndTelescope.org: SEE COMET ZTF (C/2022 E3) DASH BETWEEN BIG AND LITTLE DIPPERS
  4. PetrHoralek.com: A Comet and Two Dippers
  5. EarthSky.org: Circumpolar stars never rise or set
  6. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  7. Youtube.com: A night with the comet C/2022 E3 (ZFT) Sicily-ITA
  8. APOD: 2007-05-19 Soustředné stopy listí

Štítky: Polaris, C2022 e3 ztf, Ncp, Startrails


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »