Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

10 dnů Venuše a Jupitera

Uznání a copyright: Soumyadeep Mukherjee

Poslední dobou jste si možná všimli Venuše a Jupitera. Blížící se těsná konjunkce dvou nejjasnějších planet viditelných na jasné večerní obloze byla těžko přehlédnutelná. Jejich přibližování je od 21. února s Jupiterem výše a konče 2. března denně zaznamenáno na panelech z indického Dhanbadu. Barvy večerní oblohy u západního obzoru a expozice jednotlivých panelů závisí na místních podmínkách po západu Slunce. Dne 22. února se k Jupiteru a Venuši ještě přidal mladý srpek Měsíce. Nebeský pár byl 2. března od sebe zdánlivě vzdálen jen na šířku úplňku. Planety na svých orbitách kolem Slunce ve skutečnosti toho dne od sebe dělilo více než 600 milionů kilometrů. V nadcházejících dnech si bude Jupiter pomalu sedat v záři po západu Slunce, ale Venuše se bude na západní obloze od Slunce nadále vzdalovat, a tak vynikne ve své dosavadní roli brilantní Večernice.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Bright planets Venus and Jupiter: Watch!
  2. Facebook: Sky: Jupiter - Venus Conjunction of 2023 February & March
  3. Instagram.com: soumyadeepmukherjeephotos: 10 Days of Nearness.
  4. APOD: 2023-02-25 Zákryt srpkem Měsíce
  5. NASA: Solar System Exploration
  6. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  7. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »