Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

10 dnů Venuše a Jupitera

Uznání a copyright: Soumyadeep Mukherjee

Poslední dobou jste si možná všimli Venuše a Jupitera. Blížící se těsná konjunkce dvou nejjasnějších planet viditelných na jasné večerní obloze byla těžko přehlédnutelná. Jejich přibližování je od 21. února s Jupiterem výše a konče 2. března denně zaznamenáno na panelech z indického Dhanbadu. Barvy večerní oblohy u západního obzoru a expozice jednotlivých panelů závisí na místních podmínkách po západu Slunce. Dne 22. února se k Jupiteru a Venuši ještě přidal mladý srpek Měsíce. Nebeský pár byl 2. března od sebe zdánlivě vzdálen jen na šířku úplňku. Planety na svých orbitách kolem Slunce ve skutečnosti toho dne od sebe dělilo více než 600 milionů kilometrů. V nadcházejících dnech si bude Jupiter pomalu sedat v záři po západu Slunce, ale Venuše se bude na západní obloze od Slunce nadále vzdalovat, a tak vynikne ve své dosavadní roli brilantní Večernice.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Bright planets Venus and Jupiter: Watch!
  2. Facebook: Sky: Jupiter - Venus Conjunction of 2023 February & March
  3. Instagram.com: soumyadeepmukherjeephotos: 10 Days of Nearness.
  4. APOD: 2023-02-25 Zákryt srpkem Měsíce
  5. NASA: Solar System Exploration
  6. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  7. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »