Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 86: Zbytek historické supernovy

Uznání: CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA, T.A. Rector (Univ.of Alaska/NSF’s NOIRLab),
J. Miller (Gemini Obs./NSF’s NOIRLab), M. Zamani & D. de Martin (NSF’s NOIRLab)

Čínští astronomové zaznamenali v roce 185 n.l. v asterismu Nanmen výskyt nové hvězdy. Tato část oblohy se v moderních hvězdných mapách ztotožňuje s hvězdami Alfa a Beta Centauri. Nová hvězda byla několik měsíců viditelná pouhým okem a nyní se považuje za nejstarší zaznamenanou supernovu. Tento hluboký teleskopický pohled ukazuje potrhané obrysy emisní mlhoviny RCW 86, která je vidět proti hvězdnému pozadí a je považována za pozůstatek této hvězdné exploze. Snímek, pořízený širokoúhlou kamerou DECam (Dark Energy Camera) na Meziamerické observatoři Cerro Tololo v Chile sleduje celou roztřepenou obálku ionizovaného plynu stále se rozpínající rázové vlny. Vesmírné snímky RCW 86 naznačují hojnost železa a nepřítomnost neutronové hvězdy nebo pulzaru v tomto pozůstatku, což naznačuje, že původní supernova byla typu Ia. Na rozdíl od supernovy zhroucením jádra hmotné hvězdy je supernova typu Ia termonukleární výbuch na bílém trpaslíkovi hmoty nakumulované z průvodce ve dvojhvězdném systému. Tento pozůstatek po supernově je blízko roviny naší Mléčné dráhy a na obloze je větší než Měsíc, ale je příliš slabý na to, abychom jej mohli spatřit očima. RCW 86 je od nás asi 8000 světelných roků daleko a má průměr asi 100 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Chinese_astronomy
  2. arXiv.org: The Historical Supernovae
  3. NOIRLab.edu: DECam Images RCW 86, Remains of Supernova Witnessed in 185
  4. NOIRLab.edu: Supernova From the Year 185: A Rare View of the Entirety of This Supernova Remnant
  5. NOIRLab.edu: Dark Energy Camera (DECam)
  6. arXiv.org: RCW 86: A Type Ia Supernova in a Wind-Blown Bubble
  7. Harvard.edu: Chandra - RCW 86: All Eyes on Oldest Recorded Supernova
  8. arXiv.org: RCW 86: A Type Ia Supernova in a Wind-Blown Bubble
  9. APOD: 2006-07-28 Čtyři zbytky supernovy
  10. Wikipedia: Type Ia supernova
  11. APOD: 2011-04-30 Zbytek Tychonovy supernovy
  12. APOD: 2011-05-20 Cesta noční oblohou

Štítky: Zbytek supernovy, Supernova, Sn185, Rcw86


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »