Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta noční oblohou

Uznání a copyright: Nick Risinger (Photopic Sky Survey)

Panoramatickým obrazem celé noční oblohy se táhnou majestátní mlhoviny a hvězdy naší Mléčné dráhy. Mozaika s plným rozlišením 5 gigapixelů byla sestavena z více než 37 000 snímků a je výsledkem ročního úsilí a 60 tisíc nacestovaných mil (96 tisíc km) při hledání tmavé oblohy na americkém západě a západním mysu v Jižní Africe. Dobře naplánovaný projekt kombinuje mnoho expozic z tmavých míst s cílem vytvořit inspirativní pohled na noční oblohu jako protiklad jasnosti dne. Interaktivní cesta scénou odhalí bezpočet hvězd s rozsáhlými mračny plynu a prachu, které se táhnou podél galaktické roviny a centrální výdutě, které jsou ale příliš slabé, než aby byly vidět neozbrojeným okem. Na tomto kosmickém pohledu jsou vidět dokonce i galaxie hvězd mimo naši Mléčnou dráhu.

Štítky: All sky, Mléčná dráha, Panorama, Sky survey


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »