Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mlhoviny a vznik hvězd v Býku

Uznání a copyright: Vikas Chander

Může být prach krásný? Ano, a může být i užitečný. Molekulární mračno v Býku má několik jasných hvězd, ale co skutečně přitahuje pozornost, je tmavý prach. Všudypřítomný prach tvoří vlny a rozruchy a dělá malebné prachové chuchvalce, ale možná ještě důležitější je, že označuje oblasti, kde je mezihvězdný plyn dostatečně hustý, aby se mohl gravitačně smršťovat a tvořit hvězdy. Uprostřed snímku je světlý mrak osvětlovaný sousedními hvězdami, který je domovem nejen slavné mlhoviny, ale i velmi mladé hmotné slavné hvězdy. Hvězda T Tauri, i Hindova proměnná mlhovina podle pozorování dramaticky mění jasnost, ale ne nutně ve stejnou dobu, což přispívá k záhadnosti této zajímavé oblasti. T Tauri a podobné hvězdy jsou nyní všeobecně považovány za Slunci podobné hvězdy o stáří méně než několik milionů let, a jsou tedy stále v raných fázích vývoje. Snímek zabírá asi 4 stupně nedaleko hvězdokupy Plejády a zobrazené prachové pole se nachází asi 400 světelných roků daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Taurus_molecular_cloud
  2. SelfSufficientCulture.com: Foto: Pes, kočka a slepice se dívají na myčku :-)
  3. APOD: Temné mlhoviny v Býku
  4. SWIN.edu.au: Dust Grain
  5. Thisoldhouse.com: Anatomy of a Dust Bunny
  6. Dailybunny.org: The Daily Bunny
  7. StarDate.org: Interstellar Gas and Dust
  8. Wikipedia: Gravitational_collapse
  9. Wikipedia: T_Tauri
  10. APOD: 2022-02-10 T Tauri a Hindova proměnná mlhovina
  11. APOD: 2011-03-26 T Tauri a Hindova proměnná mlhovina
  12. Wikipedia: T_Tauri_star
  13. NASA: All About the Sun
  14. NASA: Stars
  15. Lco.global: Positions and Sizes of Cosmic Objects
  16. APOD: 2022-12-05 Plejády: Hvězdokupa Kuřátka
  17. NASA: What Is a Light-Year?

Štítky: Star-formation, Taurus, T tauri


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »