Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mlhoviny a vznik hvězd v Býku

Uznání a copyright: Vikas Chander

Může být prach krásný? Ano, a může být i užitečný. Molekulární mračno v Býku má několik jasných hvězd, ale co skutečně přitahuje pozornost, je tmavý prach. Všudypřítomný prach tvoří vlny a rozruchy a dělá malebné prachové chuchvalce, ale možná ještě důležitější je, že označuje oblasti, kde je mezihvězdný plyn dostatečně hustý, aby se mohl gravitačně smršťovat a tvořit hvězdy. Uprostřed snímku je světlý mrak osvětlovaný sousedními hvězdami, který je domovem nejen slavné mlhoviny, ale i velmi mladé hmotné slavné hvězdy. Hvězda T Tauri, i Hindova proměnná mlhovina podle pozorování dramaticky mění jasnost, ale ne nutně ve stejnou dobu, což přispívá k záhadnosti této zajímavé oblasti. T Tauri a podobné hvězdy jsou nyní všeobecně považovány za Slunci podobné hvězdy o stáří méně než několik milionů let, a jsou tedy stále v raných fázích vývoje. Snímek zabírá asi 4 stupně nedaleko hvězdokupy Plejády a zobrazené prachové pole se nachází asi 400 světelných roků daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Taurus_molecular_cloud
  2. SelfSufficientCulture.com: Foto: Pes, kočka a slepice se dívají na myčku :-)
  3. APOD: Temné mlhoviny v Býku
  4. SWIN.edu.au: Dust Grain
  5. Thisoldhouse.com: Anatomy of a Dust Bunny
  6. Dailybunny.org: The Daily Bunny
  7. StarDate.org: Interstellar Gas and Dust
  8. Wikipedia: Gravitational_collapse
  9. Wikipedia: T_Tauri
  10. APOD: 2022-02-10 T Tauri a Hindova proměnná mlhovina
  11. APOD: 2011-03-26 T Tauri a Hindova proměnná mlhovina
  12. Wikipedia: T_Tauri_star
  13. NASA: All About the Sun
  14. NASA: Stars
  15. Lco.global: Positions and Sizes of Cosmic Objects
  16. APOD: 2022-12-05 Plejády: Hvězdokupa Kuřátka
  17. NASA: What Is a Light-Year?

Štítky: Star-formation, Taurus, T tauri


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »