Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Da Vinciho záře

Uznání a copyright: Giorgia Hofer

Obdivovatelé oblohy mohli 23. března v podvečer pozorovat blízko západního obzoru Venuši a mladý srpek Měsíce. Na snímku oblohy teleobjektivem vedle věže kostela v Danta di Cadore i italských Dolomitech na pozemské obloze pózuje brilantní Večernice, noční strana Měsíce a slunečním světlem ozářený srpek. Jemné měsíční světlo je samozřejmě zemský svit, světlo Země odražené od noční strany Měsíce. Zemský svit jako sluneční světlo odražené od pozemských oceánů, které osvětluje tmavý povrch Měsíce, popsal už před více než 500 lety Leonardo da Vinci. Dne 24. března bylo možné z některých míst pozorovat zákryt nebo přechod Měsíce před Venuší. V noci na dnešek bude v blízkosti hvězdokupy Plejády vidět rostoucí srpek Měsíce.
Oprava: Na chybné přídavné jméno srpku Měsíce upozornil Jan Kučera.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: How to Find Good Places to Stargaze
  2. NASA: Earthshine
  3. NASA: The Da Vinci Glow
  4. Lcsd.gov.hk: Lunar Occultation of Venus on 24 March 2023
  5. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets

Štítky: Měsíc, Venuše, Zemský svit, Konjunkce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »