Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlétající kometa ZTF

Uznání a copyright: Rolando Ligustri

Bývalý miláček severní oblohy, kometa C/2022E3 (ZTF) zeslábla. Při svém největším přiblížení k naší milé planetě začátkem února byla kometa ZTF ve vzdálenosti pouhých 2,3 světelných minut. Tehdy byla známá jako zelená kometa a je nyní tento návštěvník ze vzdáleného Oortova mračna ve vzdálenosti téměř 13,3 světelné minuty. Na tomto hlubokém snímku složeném z expozic pořízených 21. března má však kometa stále široký bělavý prachový ohon a zeleně zbarvenou komu. Kometa ZTF je na obloze nedaleko od jasné hvězdy Rigel v Orionu a zorné pole sdílí se slabými, prašnými mlhovinami a vzdálenými galaxiemi v pozadí. Záběr teleobjektivem je plný hvězd z Mléčné dráhy v souhvězdí Eridanus. Vliv gravitace Jupiteru na dráhu komety ZTF při její cestě do vnitřní sluneční soustavy ji usměrnil na cestu ven, že už se nikdy nevrátí.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Sky: Comet ZTF in 2023
  2. Aerith.net: C/2022 E3 ( ZTF )
  3. APOD: 2023-02-10 ZTF potkává ATLAS
  4. NASA: Oort Cloud
  5. Facebook: Rolando Ligustri: la cometa C/2022 E3 ZTF fotografata dalla Namibia (SkyGems) ieri sera .
  6. TheSkyLive.com: Comet C/2022 E3 (ZTF)
  7. AdlerPlanetarium.org: Does Comet C/2022 E3 (ZTF) Have A Hyperbolic Orbit or a 50,000 Year Orbit?

Štítky: Ztf, C/2022e3, Kometa


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc na komíně

Večerní Měsíc 4.11.2025 na komíně

Další informace »