Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad arktickým henge

Uznání a copyright: Cari Letelier

Zprávy o silných slunečních erupcích odstartovaly sedmihodinovou výpravu na sever s cílem zachytit moderní monumenty na pozadí oblohy plné polární záře. Vrcholky kultovního arktického henge v Raufarhöfn na severním Islandu byly již srovnány s hvězdami: některé jsou z jedné strany seřazeny přesně k severu a z druhé k jihu. Snímek pořízený po západu Slunce koncem minulého měsíce pohlíží přímo na jih, ale protože tento složený snímek pokrývá tak velkou část oblohy, je Severka (Polaris) vidět až v samém horním okraji snímku. Jsou vidět také dobře známá souhvězdí včetně Velké medvědice (Ursa Major) vlevo a Lovce Oriona vpravo dole. Výprava byla úspěšná. Obloha se dramaticky rozzářila jasnou a nezapomenutelnou polární září, která zářila úžasnými barvami včetně červené, růžové, žluté a zelené, někdy i několika najednou.
Poznámka překladatele: Henge je typ pravěkého rituálního kruhového monumentu.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: What Is an Aurora?
 2. NorthIceland.is: Arctic Henge
 3. Wikipedia: Raufarhöfn
 4. Wikipedia: Iceland
 5. APOD: 2021-04-28 Severka: Polaris a okolní prach
 6. NASA: What Are Constellations?
 7. Wikipedia: Ursa_Major
 8. Wikipedia: Orion_(souhvězdí)#Historie_a_mytologie
 9. IstockPhoto.com: Foto: funny-cat-looking-shocked-with-mouth-open.jpg :-)
 10. Exploratorium.edu: Auroras: Why are they different colors?
 11. Wikipedia: Henge

Štítky: Arctic Henge, Polární záře, Iceland


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »